Október végén jelent meg egy kötet, ami az Orbán-rendszer intézményesített korrupcióját mutatja be. Hat magyar közgazdász és szociológus írta, angolul, „Dynamics of an Authoritarian System”, azaz Egy autokrata rendszer dinamikája címmel. A könyv egyik tanulmányát idézte az Európai Bizottság is, amikor 3000 milliárd forint befagyasztását javasolta jogállamisági problémák miatt.
A szerzők közül Csanádi Máriával, Hajdu Miklóssal és Gerő Mártonnal beszélgettünk a kötetről, amelynek további szerzői Tóth István János, Kovách Imre és Laki Mihály.
Percek és témák
- 1:19 Egyértelmű, hogy autoriter rendszerben élünk?
- 4:50 A tanulmány, amire az Európai Bizottság hivatkozott, amikor büntetést kért a magyar kormány ellen.
- 10:30 Tizenkét ember vitte el az EU-s közbeszerzések 21 százalékát.
- 11:45 A központosítás lényege a kontroll.
- 14:50 Hol van ellenálló-képesség az intézményes korrupcióval szemben?
- 16:55 A szociális ellátás projektesítése.
- 20:30 Amikor újraosztják, és nem teremtik a vagyont.
- 21:10 Miért nem mindegy, hogy ki építheti az utat? Nem jobb, ha itthon marad a pénz?
- 28:10 Miért nem elég, hogy már nem szokás megkenni az igazoltató rendőrt?
- 35:20 A G-nap hatása a közbeszerzések alakulására.
- 36:50 Kiknek szól ez a könyv?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.