Dél-koreai képviselők szerint Kim Dzsongun tisztogatásának áldozata lehetett a volt észak-koreai külügyminiszter

külföld
2023 január 05., 17:09

Dél-koreai parlamenti képviselők hírszerzési illetékesekre hivatkozva azt állítják, hogy Kim Dzsongun tisztogatásának áldozata lett az a korábbi észak-koreai külügyminiszter, aki fontos szerepet játszott a 2018-as és 2019-es amerikai–észak-koreai csúcstalálkozókon is.

Ri Jongho az észak-koreai nukleáris leszerelésről 2019-ben Washingtonnal tartott – eredménytelenül végződött – vietnami csúcstalálkozó óta eltűnt a nyilvánosság elől. Friss japán sajtóértesülések szerint a volt külügyminisztert tavaly kivégezték.

Ju Szangbum, a dél-koreai parlament hírszerzési bizottságának egyik tagja szerint a bizottság meghallgatta a dél-koreai Nemzeti Hírszerző Szolgálat (NIS) illetékeseit, és a beszámolójuk szerint nem fér kétség ahhoz, hogy Ri Jonghót eltávolították a hatalom közeléből, de a kivégzését a hírszerzés nem tudta megerősíteni. Azt mondta, a parlamenti bizottság számára már az sem világos, hogy miért takarították el az útból a volt külügyminisztert.

Ri Jonghóról utoljára 2020 áprilisában számolt be az észak-koreai állami média, amikor eltávolították a Kim Dzsongun által elnökölt legfőbb döntéshozó testületből, az Állami Ügyek Bizottságából. A külügyminiszteri pozíciójából már hónapokkal korábban menesztették.

A nukleáris fegyverekről szóló tárgyalásokban tapasztalt Ri Jongho a Donald Trump akkori amerikai elnökkel folytatott 2018-as szingapúri, majd 2019-es hanoi csúcstalálkozóra is elkísérte Kim Dzsongunt. Nem sokkal a Hanoiban tartott, eredménytelenül végződött csúcstalálkozó után egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Kim Dzsongun észszerű javaslatokat tett, de Trump több engedményt követelt.

Ri Jong Ho az ENSZ-ben 2018. szeptember 29-én.
photo_camera Ri Jong Ho az ENSZ-ben 2018. szeptember 29-én. Fotó: CORTESÍA/NOTIMEX

A külföldi sajtóban korábban több, a nukleáris csúcstalálkozó megszervezésében vagy lebonyolításában érintett phenjani tisztségviselő kivégzéséről is bukkantak fel jelentések, de közülük többről később ismét említést tettek az észak-koreai állami médiában.

Ju Szangbum azt mondta, a dél-koreai tisztségviselők a japán Jomiuri Simbun újság azon értesüléseit sem tudták megerősíteni, mik szerint az Észak-Korea nagy-britanniai nagykövetségen dolgozó diplomaták közül többet kivégeztek.

A parlament hírszerzési bizottságának tagja arról is beszélt, hogy az észak-koreai vezető utáni legnagyobb hatalmú katonai tisztségviselőt, Pak Dzsongcsont nemrég menesztették, és ezt a képviselő tudomása szerint Pak felkészületlenségével és a vezetési képességek hiányával indokolták. „Kim, hogy szorosabbra fűzze a hatalmát a hadsereg felett, teljesen lecserélte a katonai vezetést” – mondta Ju Szangbum. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.