Még a fanyalgóknak is el kell ismerniük: a még mindig csak 31 éves Neymar Al-Hilalhoz igazolásával újabb szintet lépett a szaúd-arábiai futballbiznisz. Oké, ott van már a négy aktív aranylabdásból kettő - igaz, Cristiano Ronaldo 38, Karim Benzema 35 éves és a francia elég sokat volt sérült is az elmúlt évben. De mennek huszonéves, szépreményű játékosok is, így a portugál Rúben Neves a Wolverhamptonból, a szerb Sergej Milinković-Savić a Lazióból vagy a brazil Malcom a Zenitből.
Most még nem lehet tudni, hogy a szaúdi futballbiznisz csakugyan felborít-e mindent fenekestül. Azt azért ne felejtsük, hogy a legjobb szaúdi csapatoknak az ázsiai bajnokok ligájában kell helytállniuk, vagyis a most csillagászati fizetésekért odaigazolt játékosoknak nem a Bayern München, a Manchester United vagy a Real Madrid ellen kell megmutatniuk kivételes képességeiket, hanem az üzbég Paktakor Taskent, a szingapúri Lion City Sailors vagy a hongkongi Kitchee ellen. Persze, minden csak pénz kérdése, talán az sincs kizárva, hogy a szaúdi szövetség felvételt nyerjen a Európai Labdarúgó-szövetségbe. Nem is lenne példa nélküli a földrészváltás, hiszen az ázsiai Kazahsztán és Izrael csapatai is Európában versenyeznek.
Egy-két évnek el kell telnie, hogy kiderüljön: tényleg alapjaiban forgatja-e fel a futballt a szaúdi futballbiznisz vagy szép lassan leenged a lufi, ahogy Kínában történt pár éve. A távol-keleti országban is 2015-19 között 50-60 millió eurókért vettek huszonéves játékosokat - a a brazil Oscart a Chelsea-ből, a szintén brazil Paulinhát a Barcelonától vagy a belga Yannick Carrascót az Atlético Madridból -, de a nagy áttörés a mai napig várat magára, illetve erről már alighanem le is tett Hszi Csin-ping, a futballrajongó kommunista elnök.
Visszatérve az aranylabdásokra: Ronaldo és Benzema mellett a 37 éves Luka Modrić és a 36 éves Lionel Messi játszik még mindig. Nos, Modrićot is megkeresték Szaúd-Arábiából, ő azonban nemet mondott, marad a Real Madridban. (Amúgy érdemes lenne egyszer összeszedni azoknak a játékosoknak a listáját, akik, visszautasítva a mesés szaúdi fizetést, maradtak inkább Európában, jóval hosszabb lenne a távozókénál.)
Messi viszonya a szaúdiakhoz már nem ennyire egyértelmű. Ő is visszautasított egy zsíros, évi 400 millió dolláros fizetési ajánlatot, elfogadott viszont egy másikat az Egyesült Államokból, David Beckham csapatától, az Inter Miamitól. Oké, ez a csapat sem egy Barcelona - bár a szintén barcelonai Jordi Alba és Sergio Busquets is csapattársa -, és itt sem aprópénzt keres, de az európai futball-közvélemény már-már megkönnyebbülten fogadta a döntést: Messi nem adta el magát az araboknak.
Szaúd-Arábiát számos kritika éri az emberi jogi helyzet miatt. Dzsamál Hasogdzsi újságíró állami gyilkosság áldozata lett, a szólás- és véleménynyilvánítás szabadsága ismeretlen fogalom, a másként gondolkodókat, a reformokat sürgető aktivistákat és értelmiségieket bebörtönzik. Nemcsak létezik a kivégzés intézménye, de tavaly volt nap, amikor egy nap alatt végeztek ki 81 embert. A nők, a melegek vagy a vendégmunkások helyzete olyan, amit Európában még elképzelni is nehéz.
Ahogy a náci Németország az 1936-os berlini vagy a kommunista Szovjetunió az 1980-as moszkvai olimpiával akarta a világ elismert hatalmai közé emelkedni, úgy Szaúd-Arábia is a sportot használja elismertségének növelésére. Igaz, a felsorolt emberi jogi visszaélések miatt igazi blokád sosem fenyegette, a nyugattal fennálló viszonyát megvédte az olajvagyona. De ennél többet szeretne a királyi család, egy kis szeretetre vágynak, ezt pedig a sporton keresztül remélik elérni.
Van már saját csapatuk a Premier League-ben, emlékezetes, hogy amikor a szaúdi állam megvásárolta az iparváros bukdácsoló csapatát, a stadion környékét elárasztották az új tulajdonos tiszteletére burnuszt húzó tősgyökeres newcastle-i drukkerek. De van Forma-1-es futamuk, lóversenyük, két amerikai pankrátor-versenyük (amerikai helyszíneken kívül csak Szaúd-Arábia és Wales szerepel a versenynaptárban) és nehézsúlyú bokszmeccseket is rendeznek már. Feltűnő, hogy ezek jó része olyan esemény, ami az Egyesült Államokban különösen nagy érdeklődésre tart számot.
A szaúdiaknak létérdekük, hogy megváltozzon az USA-ban a róluk alkotott kép, még akkor is, ha a két ország közötti üzletelésnek nem különösebben gátja a szaúdi emberi jogi helyzet. És itt jön a képbe Messi, aki állítólag a felesége nyomására választotta a tehetős latin-amerikai emberek vágyott paradicsomát, a Rijádnál vagy Dzsiddánál jóval élhetőbb Miamit.
A Messi iránt rajongók talán azt is remélték, hogy döntésében szerepet játszhattak a szaúdi rezsimmel szembeni etikai aggályok. Valójában viszont Messi már tavaly májusban megállapodást írt alá a szaúdi turisztikai ügynökséggel arról, hogy három év alatt 25 millió dollárért népszerűsíti az országot. Ehhez néhányszor el kell utazni Szaúd-Arábiába, egy ilyen utazásból kisebb botrány is lett májusban, amikor az amúgy katari tulajdonú Paris SG-nél nem vették jó néven, hogy leghíresebb játékosuk állítólag engedély nélkül utazott el Szaúd-Arábiába. A szaúdi nagyköveti poszt különösen pikáns annak fényében, hogy:
Messi turisztikai nagyköveti tevékenysége nagyjából ilyen és ehhez hasonló Instagram-posztokban merül ki:
Vagyis lám, Szaúd-Arábiában is van hely, ahová el lehet menekülni a forróság elől, történelmi városok is vannak, és születésnapot is hol lehet máshol jobban ünnepelni, mint Szaúd-Arábiában.
Az amerikaiak pedig mind inkább kíváncsiak lesznek arra, mit is gondol Messi a világról. Ha úgy vesszük, a szaúdiaknak még jobb is, hogy Messi Amerikába és nem hozzájuk igazolt. Az argentin futballsztár új imázst adhat az emberi jogi helyzet miatt amerikai támadásoknak kitett Szaúd-Arábiának. Lám, lehet ebben a változni akaró, feltörekvő, turisztikai szempontból nem elcsépelt országban nyaralni is, Amerikában is menő sportágakat nézni, de akár befektetni is.
És amerikai elismertségéért Messi mindent meg is tesz. Mert amit az Inter Miaminál művel, az egészen kivételes, és egy európai futballrajongó csak most sajnálhatja igazán, hogy nem jött össze a barcelonai szerződés.
Az Inter Miami Messi érkezése előtt tíz meccsen egyszer nyert. Messi után hatból hatszor. Ezeken a meccseken az argentin kilenc gólt lőtt, egy gólpasszt adott, és csapatával bejutott a Ligakupa döntőjébe, amit augusztus 20-án a Nashville ellen játszhat. Vagyis érkezése után alig egy hónappal megnyerheti az Inter Miaminak az ötéves fennállásának első trófeáját. Ennek alighanem Szaúd-Arábiában is örülni fognak.
(Forrás: Guardian: Lionel Messi chose to play in MLS. But he’s still Saudi Arabia’s $25m pitch man, The Athletic: ‘He sold himself to the devil’ – Messi, 2030 and a very uncomfortable deal with Saudi Arabia)