13 éve élünk a leggyakrabban NER néven emlegetett rendszerben, ám egyelőre csak elvétve születtek regények, amelyek erről a politikai valóságról szólnak. Társadalmi kérdésekről, például a leszakadó országrészekről vagy a szegénységről már jelentek meg fontos művek, de a politika-közeli világot alig érintette bárki.
Miért történt ez így, és egyáltalán baj-e, hogy így van – többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Nem rossz könyvek podcast harmadik részében, az adás második felében pedig csatlakozott hozzánk két író-újságíró, Aradi Péter és Dévényi István, akik az elmúlt években megjelent regényeikkel a kevés kivételt jelentették.
Tartalom:
00:00 Hol a helye a politikának az irodalomban?
03:53 Miért nincs több regény a mai magyar politikáról? Közéleti témájú akad bőven, de a politikát mintha kevesen érintenék.
10:45 A költők viszont aktívabbak + humor is hatékony irány, például Bödőcs Tibor regényeiben.
13:15 Nincs nyelv Orbán Viktorról írni. Lehet egyszerűen túl közel van hozzánk ez az egész, és időnek kell eltelnie a regények megszületéséig? (Vida Kamilla emlegetett verse hamarosan megjelenik nyomtatásban is, posztoljuk majd akkor a csoportunkba!)
18.20: Egy jó új külföldi regény, politikai felhangokkal: Teju Cole – Tremor