Finnország új jogszabályokat készít elő az illegális bevándorlók okozta problémák miatt, ugyanakkor szüksége van uniós intézkedésekre is, mondta a finn miniszterelnök, Petteri Orpo pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke látogatásakor. Az országban decemberben többször is lezárták a keleti határt, mivel augusztus óta több mint ezer bevándorló érkezett vízum nélkül Oroszországból – többségük a Közel-Keletről vagy Afrikából származott.
Helsinki azzal vádolta a Kremlt, hogy fegyverként használja a migrációt, mióta Finnország csatlakozott a NATO-hoz. Von der Leyen szerint is arra használja az orosz vezetés a bevándorlókat, hogy destabilizálja a régiót. Azt is elmondta, hogy az EB együttműködik a bevándorlók származási országaival, hogy megállítsák az illegálisan érkezők beáramlását.
Az új finn törvénytervezet lehetővé tenné a határőrök számára, hogy megakadályozzák az Oroszországból érkező menedékkérők belépését. A finn vezetést azonban többször is figyelmeztették, hogy a határ lezárása a fagyoskodó bevándorlók előtt emberi jogi szempontból eléggé aggályos.
Az orosz vezetés a finn-svéd NATO-csatlakozás idején megígérte, hogy ellenintézkedésekkel készül. Vlagyimir Putyin orosz elnök decemberben arról beszélt, hogy a Nyugat „belerángatta Finnországot a NATO kötelékébe. Vitatkoztunk mi velük? Minden vitát, beleértve a 20. században a területi vitákat, már rég megoldottuk”. Ekkor jelentette be, hogy a határ közelében létrehozzák leningrádi katonai körzetet.
A finn migrációs válsághoz hasonló események zajlottak 2021 őszétől kezdve a Fehéroroszországgal határos Lengyelországban – igaz, ott tízezres léptékű volt a határátkelések száma.
(via Deutsche Welle)