Katonai tiszteletadással fogadták Hszi Csin-pinget a Budai Vár Oroszlános Udvarában. A kínai elnök Sulyok Tamás köztársasági elnökkel vonult végig a katonák sorfala előtt.
A himnuszok elhangzása után a két államfő bemutatta partnerének a magyar, illetve kínai delegáció tagjait. Magyar részről szinte a teljes kormány felsorakozott, ott volt Orbán Viktor miniszterelnök és felesége is.
A hivatalos rész után Hszi és Orbán hosszú percekig beszélgettek egymással. A kínai delegáció innen a köztársasági elnök rezidenciájába, a Sándor-palotába hajtott.
Hszi szerda este érkezett Magyarországra, a reptérre kiment Orbán Viktor és felesége. A kínai elnök Belgrádból repült Budapestre, ez a harmadik állomása Franciaország és Szerbia után az európai útján. A repülőgépnél magyar népviseletbe öltözött gyerekek köszöntötték az elnöki házaspárt, kenyérrel és sóval kínálták őket.
A rendőrség a Váron belül nem engedélyezte a csütörtökre bejelentett Tibet-párti tüntetéseket, csak alternatív helyszíneken engedték a demonstrációkat. A Gellért-hegyen csütörtökön civil ruhás kínai biztonságiak egy kínai lobogóval takartak le egy kihelyezett tibeti zászlót.
Hszi Csin-Ping péntekig marad Magyarországon.
Hszi Csin-ping vörös hercegből kitaszított, majd szürke káderből Mao óta nem látott autokrata. Életútjáról itt olvashat.
Gazdasági szempontból Európán belül egyáltalán nem számítanának kirívónak a magyar-kínai kapcsolatok, ha a kormány nem tálalná ezeket ilyen látványosan. Kína és Magyarország kapcsolatairól>>>
Az EU-s és a kínai gazdasági kapcsolatok ugyanis kifejezetten borúsak mostanában, és egyelőre nem látni, merre lehetne a kiút ebből a helyzetből>>>