Telefonon beszélt egymással a brit miniszterelnök és az iráni elnök, előbbi arra kérte utóbbit, hogy hagyjon fel az Izrael elleni katonai fenyegetéssel. Maszúd Pezeskján azonban azt mondta, a megtorlás az izraeliek megállításának eszköze és Irán törvényes joga, írja a BBC.
Egyelőre nem világos, pontosan mit tervez Irán, miután Teheránban megölték a Hamász politikai vezetőjét. Izrael egyébként nem vállalta magára a merényletet. Első reakcióként Irán Izrael elleni támadást helyezett kilátásba, ám a nyilvánosságra került információk alapján mintha csökkent volna ennek az esélye az elmúlt napokban.
A hét elején Franciaország, az Egyesült Királyság és Németország vezetői közleményben kérték Iránt, hogy tartózkodjon a regionális feszültségeket tovább fokozó támadásoktól. A brit miniszterelnök a Pezeskjánnal folytatott beszélgetéskor figyelmeztetett, hogy Irán könnyen elszámíthatja magát, holott most a megfontolt és nyugodt mérlegelésnek lenne itt az ideje.
Pezeskján az iráni média szerint azt mondta, semmilyen háború nem áll egyik ország érdekében sem, ám a külső agresszióra adott büntető válasz az államok törvényes joga. Az iráni külügyminisztérium szóvivője szerint a nyugati országok követelései „nélkülözik a politikai logikát, teljesen ellentmondanak a nemzetközi jog elveinek, szabályainak, és túlzók”.
Izrael eközben a legmagasabb készültségi szintre állította hadseregét, miután az amerikai vezetés értesülései szerint Irán rövid időn belül támadhat. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter hétfőn bejelentette, tengeralattjárót és repülőgép-hordozót is küldenek a Közel-Keletre Izrael védelmében.