Vlagyimir Putyin a nukleáris elrettentésről tartott ülést az orosz Biztonsági Tanácsban, ahol az orosz elnök javasolta a nukleáris erők alkalmazásával kapcsolatos megközelítések „korrekcióját” és az állami politika alapjainak aktualizálását a nukleáris elrettentés területén.
Putyin a katonai-politikai helyzet változásával magyarázta a javaslatát. Szerinte az orosz hatóságoknak figyelembe kell venniük „az Oroszországot és szövetségeseinket fenyegető új katonai veszélyforrások és kockázatok megjelenését” is. Azt mondta, a védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és a Biztonsági Tanács értékelte, hogy szükség van-e Oroszország megközelítéseinek kiigazítására a nukleáris erők esetleges alkalmazásával kapcsolatban. Ennek eredményeként „számos pontosítást javasoltak a nukleáris fegyverek bevetésének feltételeinek meghatározását illetően”.
Ezek között a „pontosítások” között Putyin megnevezte ezeket:
Ezenkívül Putyin elmondta, hogy a módosítások meghatározzák a feltételeit annak, hogy Oroszország áttérjen a nukleáris fegyverek használatára: „Oroszországnak a nukleáris fegyverek használatára való áttérésének feltételei egyértelműen meg vannak határozva. Megfontoljuk ezt a lehetőséget, amint megbízható információkat kapunk a légi és űrbeli támadófegyverek tömeges bevetéséről és államhatárunk átlépéséről. Stratégiai és taktikai repülőgépekre, cirkálórakétákra, drónokra, hiperszonikus és egyéb légi járművekre gondolok.”
Putyin az összes javasolt „pontosítást” „mélyen ellenőrzöttnek és az Oroszországi Föderációval kapcsolatos modern katonai fenyegetésekkel és kockázatokkal arányosnak” nevezte.
Az ukrajnai invázió kezdete óta az orosz hatóságok folyamatosan atomfegyverekkel fenyegetőznek. Oroszország többek között nukleáris fegyvereket telepített Fehéroroszországba, és mindkét ország nukleáris gyakorlatokat jelentett be. Az orosz diplomaták az Ukrajnának nyújtott folyamatos nyugati segélyek hátterében az orosz nukleáris doktrína felülvizsgálatát is elkészítették.
A háború kezdete óta ukrán drónok többször támadtak oroszországi célpontokat. A katonai segítségnyújtás részeként a nyugati országok F-16-os vadászgépeket is adtak Ukrajnának, amik nagy hatótávolságú cirkálórakétákat hordozhatnak, de a szövetségesek eddig nem engedték Kijevnek, hogy ezeket használja orosz területen. (Meduza)