Szerződéseket és számlákat is átadott a hatóságnak a csipogóbotrányban érintett magyar-olasz nő, írja a Telex. A dokumentumok szerint a személyhívók valószínűleg Tajvanról kerülhettek Hongkongba, majd onnan juthattak be Libanonba, ahol múlt kedden szinte egyidőben robbant fel több ezer darab, amiket a Hezbollah fegyveresei használtak.
Az akciónak a legfrissebb jelentések szerint harminchét halálos áldozata és háromezer sérültje van. A támadást az izraeli titkosszolgálat követhette el.
A márkanév, amit az eszközök viseltek, egy tajvani gyáré, de a tajvaniak az incidens után azonnal közölték, hogy velük egy Budapestre bejegyzett cég, a BAC Consulting kötött gyártási és forgalmazási szerződést. Ennek a cégnek az egyszemélyi tulajdonosa és ügyvezetője Cristiana Bársony-Arcidiacono, akiről itt írtunk portrét, és megnéztük a lakcímeit is.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal többször is meghallgatta a magyar cég ügyvezetőjét. Ennek során a nő dokumentumokat adott át a hatóságnak – tudta meg a lap az ügy magyar szálát ismerő forrásoktól.
A Telex információi szerint Bársony-Arcidiacono a kihallgatásán azt mondta, a csipogókra a norvég tulajdonosú bolgár cég, a Norta Global adta le a megrendeléseket, az eszközöket pedig közvetlenül Hongkongból szállították le a megrendelőnek - ezért a BAC Consulting nem is fizette meg a vámot, a személyhívók nem is jártak Magyarországon. Utóbbi kijelentés összhangban van azzal, amit Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár mondott az ügyben egy héttel ezelőtt.
Ez alátámasztja azt az értesülést, miszerint a bolgár és a magyar cégek csak fedőcégnek kellettek a művelethez, hogy a személyhívókat az izraeli titkosszolgálat leplezetten ki tudja fizetni. A Telex szerint a hatóság úgy ítélte meg,
hogy Cristiana Bársony-Arcidiacono csak egy stróman, aki nem ismerte az ügylet valódi hátterét, hogy mire kellenek a csipogók, és azt sem tudta, az eszközöket milyen útvonalon szállították vagy hol tárolták.
A Norta Global és a BAC Consulting közötti ügylet részben az árulkodó banki tranzakciók miatt derülhetett ki: a bolgár cég tavaly március és június között többször összesen több mint egymillió eurót utalt a budapestinek, miközben a magyar cég egyetlen utalást sem végzett a bolgár felé. Ellenben a BAC – éppen abban az időszakban – a tajvani Gold Apollónak tucatnyi alkalommal folyósított több mint hétszázezer eurót; egy Apollo Systems nevű cégnek négy alkalommal összesen több mint százhúszezer; a cég ügyvezetőjének összesen több mint negyvenháromezer dollárt; egy hongkongi cégnek a logisztikai tevékenységért tizennégyszer közel kilencezer eurót - a vállalat nevét a Telex forrásai nem árulták el -; a személyhívók kijelzőmodulját gyártó cégnek pedig összesen több mint ötvennégyezer eurót.
A hatóságok azt is vizsgálhatták, hogy a BAC Consultingnak milyen vámeljárásai voltak: 2022 augusztus 30-án egy Theresa Wu nevű nő adott fel kétszázötven dollár értékben egy fémláncot és hatvanöt dollár értékben folyadékkristályos kijelzőmodulokat - ugyanígy hívják a cég tajvani irodáját vezető személyt is.
Bársony-Arcidiacono szerint Wu valójában az Apollo Systems alkalmazottja.