Miután az EU büntetővámot vetett ki a Kínában gyártott elektromos autókra, Kína korlátozza az uniós borpárlatok importját

eu
október 09., 12:46

A kínai kereskedelmi minisztérium kedden ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket jelentett be az Európai Unióból származó borpárlatokra, miután az EU-tagállamok múlt pénteken megszavazták a Kínában gyártott elektromos autókra kivetendő büntetővámot. (Orbán Viktor tiltakozik, Magyarország nem szavazza meg a javaslatot.)

A kínai minisztérium közleménye szerint egy vizsgálat előzetesen megállapította, hogy az EU-ból származó borpárlatok dömpingje „jelentős károkat” okoz a kínai ágazatnak. „Október 11-től az unióból származó borpárlatok importőreinek többnyire a behozatali érték 34,8 és 39 százalék közötti összegű biztosítékot kell letétbe helyezniük” – közölték.

Az LVMH tulajdonában lévő Hennessy és Remy Martin az intézkedések által leginkább sújtott márkák közé tartozik, utánuk 39, illetve 38,1 százalékos letétet kell fizetni, ami miatt az unióból származó borpárlatok Kínába behozatala költségesebbé válik. A kínai bejelentésre a Pernod Ricard részvényei 4,2 százalékkal, a Remy Cointreau 8,7 százalékkal, a Hennessy-t gyártó LVMH részvényei pedig 4,9 százalékkal estek.

Borpárlat Franciaországban
photo_camera Borpárlat Franciaországban Fotó: Denis Bringard/Biosphoto via AFP

A kínai kereskedelmi minisztérium kedden egy másik nyilatkozatban azt is közölte, hogy az uniós sertéshústermékekre vonatkozó, már folyamatban lévő dömpingellenes és szubvencióellenes vizsgálat lezárásakor objektív és tisztességes döntéseket fognak hozni. Emellett fontolgatják a nagymotoros járművek behozatalára kivetett vámok emelését is.

Peking augusztus végén jelentette be, hogy egyelőre nem vezet be intézkedéseket a brandygyártók ellen, pedig a vizsgálatai szerint az országban ezek a gyártók a termékeiket jellemzően piaci ár alatt értékesítik.

Kína a brandy második legnagyobb exportpiaca az USA után, de az iparág legjövedelmezőbb területe. Az ide irányuló szeszesital-szállítmányok többsége Franciaországból érkezik: a szállítmányok értéke tavaly elérte az 1,7 milliárd dollárt, ami az ázsiai ország szeszesital-behozatalának 99 százalékát tette ki. (MTI)