Orbán szerint a magyar iparral nincsen semmi baj, 2025-ben fantasztikus év vár mindannyiunkra

POLITIKA
november 03., 11:08

„Ön szerint mi az oka a magyar gazdaság zsugorodásának?” – kérdezték Orbán Viktortól vasárnap a Kossuth Rádióban, mire a magyar miniszterelnök azzal válaszolt, hogy a magyar iparral nincsen semmi baj, mivel az elmúlt tizennégy évben a magyar ipar mennyiségében és minőségében is fejlődött.

photo_camera Forrás: Orbán Viktor/YouTube

„Nekünk kereskedelmi problémánk van. El kéne adni ezeket a termékeket, ez a probléma” – mondta Orbán, aki szerint a magyar piac nem tudja elfogyasztani az országban legyártott termékeket. A miniszterelnök szerint abból van a baj, hogy ha világpiaci szinten vannak elakadások, akkor beszűkül a vevőkör. De szerinte ez jövőre már megváltozik, és ezekre a termékekre „különösen az elektromos autókra, akkumulátorokra óriási szükség lesz a világgazdaságban”. Ez aztán „erőteljes, intenzív növekedést fog hozni”, Orbánék számítása szerint 3,5 százalék körülit biztosan.

A már sokszor ismételt gazdasági semlegesség fontosságát is kiemelte, melynek alapjait idén nyáron kezdte el kiépíteni a kormányzat. A gazdasági semlegesség kiváló arra, hogy bármilyen vállalhatatlan diktatúrával kötött megállapodásra rá lehessen húzni, ezzel a címmel jelent meg podcastünk a témában.

Ne a kormány határozza meg az átlagbért

Orbán Viktor, a szétrombolt szakszervezetek országának miniszterelnöke a fizetésekről kezdett el beszélni. A korábban bedobott egymilliós havi átlagbér ígéretéből most mintha kicsit visszafaragott volna: „de én itt is óvatosabb vagyok” – mondta. „Én mindig óvom a kormányt attól, hogy meg akarja mondani, hogy mennyi legyen a gazdaságban az átlagbér, a bérszínvonal” – mondta Orbán, aki szerint ezt csak azok tudják igazából megmondani, akik „benne dolgoznak a gazdaságban nap mint nap”.

Szerinte a munkások és a tőketulajdonosok működtetik a gazdaságot, és azt, hogy mit bír el bérben a gazdaság, mennyit tud fizetni egy vállalat, azt a vállalat fogja tudni megmondani. „Kétségkívül lehet konfliktus a munkaadók meg a munkavállalók között (...), de arra vannak a tárgyalások, hogy megállapodjanak egymással, mi az, amit még elbírnak” – mondta Orbán, aki szerint nem szabad a kormányból, Budapestről megmondani, hogy mennyi legyen valakinek a fizetése. Szerinte a kormány dolga, hogy ha van egy megegyezés, akkor azt jóvá kell hagyni.

Munkáshitel

A miniszterelnök a munkáshitel bevezetésének megindoklására is lehetőséget kapott: „Mindig volt egy hiányérzetem. Mi van a többiekkel? Hát nem mindenki megy egyetemre” – mondta, miután felsorolta a diákhitel eredményeit és elmerengett saját egyetemista élményein. „Mi van a melós fiatal srácokkal?” Szerinte a munkások korábban mennek dolgozni, de nekik is ugyanolyan nehéz belekezdeni az életbe. „Nyilván nem akarjuk a lustákat támogatni. De a többség nem ilyen. A többség az dolgozni akar, meg szakmát tanulni” – mondta Orbán, aki szerint a mai világban nehéz önállóan lábra állni, részben a lakhatási problémák miatt.

Sokat gondolkodtak, mi lehet a legjobb megoldás, végül ezt sikerült kisütni: „a munkáshitel arra szolgál, hogy a 17 és 25 év közötti dolgozó fiatalok” fel tudjanak venni egy négymillió forintos egyszeri hitelt, amelynek „gyakorlatilag nem lesz kamatterhe”, tíz évig fut és „ha gyereket vállalsz közben, akkor az első gyerek után két évig fel lehet függeszteni a törlesztőt és a felét elengedik. Ha három gyerek van, akkor az egészet elengedik. Tehát össze van kapcsolva az egész fiatal-munkás-család-gyerek-asszony...”

„Minden visszafogottságom mellett azt kell mondanom, hogy fantasztikus év vár ránk 2025-ben” – mondta, miután a kormány új gazdasági csomagjának kis- és középvállalkozókra vonatkozó részét ismertette.

Amerikai választások, meg rengeteg vendég

„Erős hét áll előttünk” – mondta Orbán, majd a keleti világgazdaság szereplőit tömörítő BRICS múlt heti találkozójáról kezdett el beszélni – a csoportról bővebben itt, a találkozóról itt írtunk. Szerinte az esemény nem lebecsülendő, ugyanis a keletiek nagyobb részét teszik ki a világgazdaságnak, mint a nyugatiak. Azt is elmondta, hogy jövő héten éppen Magyarországon fognak találkozni a nyugati gazdaság fontos szereplői.

Jövő héten az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozóján két dologgal kell foglalkozniuk: egyrészt a két nappal korábban tartott amerikai választásokkal, másrészt az európai gazdasági versenyképessé tételével. A Puskás Arénában tartandó eseményre 45-47 állam- és kormányfő érkezik, Orbán előre is a budapestiek elnézését kérte a felfordulásért.

Az amerikai választásokról azt mondta, a békepárti erők világszinten előretörnek, Donald Trump újból elnök lesz, ami egyben a genderpárti nyugat átalakulását is eredményezi majd.