A holland bíróság szerint nem lehet arra kötelezni a Shellt, hogy csökkentse szén-dioxid-kibocsátását

klímaváltozás
november 12., 09:59

A Shell olaj- és gázipari vállalat kedden megnyerte a fellebbezést a hollandiai klímaügyi döntéssel szemben, ami 2021-ben az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentésére kötelezte az olaj- és gázipari vállalatot, írja az MTI.

photo_camera Fotó: JEFFREY GROENEWEG/ANP via AFP

A fellebbviteli bíróság indoklása szerint bár a vállalatnak kötelessége harcolnia az éghajlatváltozás ellen, ez nem jelenti azt, hogy bíróság kötelezheti a károsanyag-kibocsátás bizonyos százalékú csökkentésére.

Az óriásvállalatot holland környezetvédelmi szervezetek perelték be a szén-dioxid-kibocsátás miatt, a hágai kerületi bíróság pedig 2021-ben arra kötelezte a Shellt, hogy 2030-ra a 2019-es adatokhoz képest 45 százalékkal csökkentse a nettó szén-dioxid-kibocsátását, valamint ugyanerre szólította fel a cég beszállítóit és klienseit is.

A 2021-es ítélet volt az első eset, hogy egy bíróság ilyen nagy léptékű környezetvédelmi intézkedésre kötelezett egy vállalatot.

A Shell a fellebbezést azzal indokolta, hogy a párizsi klímaegyezmény nem kötelezi a vállalatokat a szennyezőanyagok csökkentésére, hozzátéve, hogy ilyen kötelezettséget bíróságok nem írhatnak elő a cégnek. A vállalat azt is mondta, nem tartja magát felelősnek kliensei károsanyag-kibocsátásáért.

A Shellt beperlő egyik csoport vezetője, Donald Pols fájdalmasnak nevezte a keddi ítéletet, de így is büszkék arra, amit eddig elértek. „A per megmutatta, hogy a fő károsanyag-kibocsátók sem érinthetetlenek”.