Az igazságügyi bizottság kedd délelőtti ülése előtt küldték ki a képviselőknek, hogy módosul a napirend, és az igazságügyi tárgyú törvénycsomag helyett az Alaptörvény tizennegyedik módosításra készül a kormány, hogy a jövőben a legfőbb ügyészt ne kizárólag az ügyészek közül választhassa az Országgyűlés – írta a Telex.
A lap szerint az indoklásban azt írják: „A rendszerváltoztatás óta a legfőbb ügyészi tisztséget betöltő három személyből kettő előszöri megválasztásakor nem volt ügyész, így a módosítás a hazai gyakorlathoz igazítja a szabályozást. Egyúttal a nemzetközi gyakorlathoz is, tekintettel arra, hogy számos európai országban a legfőbb ügyészi tisztség betöltésének nem feltétele, hogy a legfőbb ügyész ügyészi múlttal rendelkezzen.”
Polt Pétert 2019-ben választotta főügyésszé a parlament újabb 9 évre, megbízatása 2028 decemberében jár le, pontosabban addig ő marad a legfőbb ügyész, amíg nem tudnak kétharmaddal mást megválasztani.
Az Alaptörvényben jelenleg az olvasható, hogy „a legfőbb ügyészt az ügyészek közül a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés választja kilenc évre. A legfőbb ügyész megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges”.
Az igazságügyi bizottság ülésén a fentieken túl a napirendi javaslat szerint szó lesz az „egyes választási tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatról”, ami mint kedd reggel kiderült, azt takarja, hogy az összes budapesti választókerületet átrajzolnák, és Budapesten a jelenlegi 18 egyéni választókerület helyett csak 16-ot tartanának meg, így a fővárosból kettővel kevesebb egyéni képviselő jutna be az Országgyűlésbe.
A testület tárgyal még az országgyűlési törvény, a Nemzeti Emlékezet Bizottságáról szóló törvény módosításáról, valamint „Az internetes agresszió visszaszorításáról” szóló törvényjavaslatról is.
Utóbbi szerint egy év börtön járna az agresszív kommentelésért, vagyis „ha valaki kommentben más halálát, kínzását helyezi kilátásba”. A javaslat szerint vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntetendő az, aki „nagy nyilvánosság előtt” kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, „ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki”.