Vajon a kubai tetovált nyakú Kossuth-szobor közérdek?

KULTÚRA
2024 december 01., 13:24

A MOL-ÚJ Európa Alapítvány támogatásával készült el az évtized kubai Kossuth-szobra, amelyet a hónap elején avattak fel Havannában. A nyaktetkós Kossuth-szobor a Munkácsy-díjas Pogány Gábor Benő szolnoki szobrászművész kezét dicséri, átadásán ott volt többek között Rátóti Zoltán, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, Halász János fideszes országgyűlési képviselő és L. Simon László neres kultúrarc.

photo_camera A baloldali hármas közepén L. Simon László, a jobboldali hármas balról jobbra: Halász János, Rátóti Zoltán és feltehetőleg egy helyi tag. Forrás: Dr. Kállai Mária/Facebook

A szoljon.hu arról írt, hogy a művész „oszlop főnek” tekinti a Kossuth-ábrázolást, amivel az oszlopra helyezett fejre, valamint az „oszlopos” jelzőre utalhatott.

Ahogy azt a trashofköztér Instaoldal kiszúrta, a mű talapzatán a MOL-Új Európa Alapítvány jelent meg támogatóként, amely az állam és a Mol közös alapítványaként „tehetségtámogatás, a sport, a kultúra, a szociális ügyek és a fenntarthatóság” területén lát el közérdekű feladatokat.

Októberben hosszasan foglalkoztunk azzal, mit is jelent ez a sok-sok pénzből végzendő közérdekű feladatellátás a gyakorlatban, mire az alapítvány feljelentést tett.

A molos és állami milliók-milliárdok szétosztásáról egy ötfős kuratórium dönt, amiben ismert, Fidesz-közeli emberek ülnek. A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, Orbán Viktor évértékelőinek rendszeres vendége, tag még továbbá Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a MOL vezérigazgató-helyettese, a Csíki Sör új tulajdonosa, Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója és a spanyol szupervonatgyártót, a Talgót sikertelenül felvásárolni próbáló Magyar Vagon igazgatósági tagja, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, a kulturális élet legbefolyásosabb embere és Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója.