Brüsszeli hazugságkampányról és migránspaktumról beszélt a Fidesz keddi elnökségi ülése után egy videóban Orbán Viktor a 2026-ban életbe lépő új menekültügyi és migrációs paktum kapcsán. A nyolc év tárgyalás után még tavasszal elfogadott intézkedés alól a holland és a magyar kormány is mentességet kért.
A kormányfő mindezt úgy vezette fel, hogy „harctéri jelentést" hallgathattak meg a „Brüsszelben küzdő" kormánypárti európai parlamenti képviselőktől.
A csomag célja a menekültügyi eljárás felgyorsítása és az illegális bevándorlók hazatérésének ösztönzése, de az uniós tagállamoknak osztozniuk kell a felelősségen a menedékkérőket illetően is. A migrációs nyomásnak kitett uniós országok segítséget fognak kapni a többi tagállamtól: ez lehet menedékkérők átvétele, pénzügyi hozzájárulás vagy operatív és szakmai támogatás.
A tagállamoknak cserébe egyenértékű szabályokat kell alkalmazniuk a menedékkérők elszállásolása, iskoláztatása, egészségügyi ellátása és munkaerőpiachoz való hozzáférése terén.
A menekültügyi csomagot akkor a jobbközép Európai Néppárt - ennek a frakciónak a tagja a Tisza Párt is - és a balközép Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége támogatta, a baloldali és a szélsőjobboldali csoportok ellenezték. Az Amnesty International arra figyelmeztetett, hogy a migrációs csomag a menedékkérők „szenvedésének növekedéséhez” vezethet.
Orbán szerint azért, mert eddig kétmilliárd eurót költöttünk határvédelemre, „kitüntetést érdemlünk, nem pedig büntetést”, és „ahol gyenge kormányok gyenge vezetői beengedték a migránsokat, onnan soha többé nem tudják kirakni őket”. Eközben a videóban Magyar Péter Tisza-elnökről mutattak képeket.
A Magyarország által alkalmazott visszakényszerítés egyébként lehetetlenné teszi, hogy számon tartsák, valójában hány ember kísérli meg az illegális átkelést a déli határnál: az úgynevezett visszakényszerítési rendszer keretében a kormány jogszabályban írta elő, hogy a rendőrség az országban érvényes papírok nélkül tartózkodó külföldieket „visszakísérje” a határkerítés szerb oldalára anélkül, hogy az érintetteket azonosítanák, menedékkérelmet terjeszthetnének elő, vagy az ügyükben bármilyen döntés születne.
Az intézkedésről az Európai Unió Bírósága már 2020-ban kimondta, hogy jogellenes. A rendőrség egy korábbi cikkünk kapcsán maga is elismerte, hogy a statisztikáik a határátlépések számát, nem az azt megkísérlő emberekét mutatják - így van, aki többször is bekerül a statisztikába, míg mások csak egyszer.
Címlap: Orbán Viktor, Peter Pellegrini, Pintér Sándor és Denisa Saková sajtótájékoztatót tart a röszkei tranzitzónában, 2020. február 13-án. Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI/MTVA