Magyar Péter pártelnökké válása óta először beszélt határon túli magyarok előtt. A tiszás EP-képviselő hétfő este a szlovákiai Révkomáromban beszélgetett Ódor Lajos volt szlovák miniszterelnökkel, a liberális Progresszív Szlovákia (PS) EP-képviselőjével. A telt házas eseményt Munk Veronika, a Denník N - Napunk innovációs vezetője moderálta.
Munk nyitásként megkérdezte a politikusokat, mit szólnak hozzá, hogy Keszegh Béla révkomáromi polgármester nemrégen véleménycikket írt, miszerint sokak szerint be kellett volna tiltani ezt a beszélgetést.
Magyar örült, hogy a polgármester végül nem tiltotta be. Szerinte a helyi propaganda állítja, hogy a rendezvénynek helyt adó Matica-ház magyargyűlölő helyszín, de ez nem igaz. Ódor számára pedig hihetetlen, hogy valaki meg akar akadályozni egy ilyen beszélgetést.
Miután a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a PS és a Tisza is vezet a kormánypárt előtt, Munk rákérdezett, hogyan értékeli a két politikus ezeket a méréseket.
Ódor másodrangúnak nevezte az adatokat. Azt mondta, a legfontosabb kérdés az, hogy miért kell megdönteni a kormányt. Szerinte azért, mert Robert Ficoékat már nem érdekli, mit csinálnak az emberek, csak saját magukkal törődnek. Mivel a júniusi EP-választáson már megverték Fico pártját, ha bemutatják az alternatívájukat, az emberek többsége az elégedetlenség miatt rájuk szavazhat a következő választáson.
A valós alternatívák bemutatásának fontosságát Magyar is kiemelte. Azt mondta, a megoldási javaslataikat minél több emberhez akarják személyesen eljuttatni, ennek az eszköze a jelenleg is futó országjárásuk. Szerinte minden adat azt mutatja, hogy Magyarországon rosszabb a helyzet, mint Szlovákiában, hála az „Orbán-Gyurcsány-rendszer” 20 évének.
Munk megkérdezte Magyartól, hogy kormányra kerülésekor min változtatna először. A tiszás politikus hangsúlyozta, hogy nem döntöttek még a miniszterelnök-jelöltjük személyéről, így egyáltalán nem biztos, hogy ő lesz az. De a pártnak természetesen vannak programpontjai. A legfontosabb az uniós források hazahozatala, emiatt azonnal csatlakoznának az Európai Ügyészséghez. Emellett megszüntetnék a „propaganda minisztériumot”, és módosítanák az alaptörvényt, hogy maximum 8 évig lehessen valaki miniszterelnök.
Ha már alkotmányos reformokról volt szó, Munk megkérdezte, mit kezdene Ódor és Magyar a leváltott hatalomhoz lojális állami szervekkel és vezetőkkel. Ugyanis a szlovák és a magyar kormánypárt is készül ilyen módon az esetleges választási vereségére.
Ódor azt mondta, ha valódi rendszerváltás lesz, és nem csak kormányváltás, akkor a kulcspozíciókba transzparens módon, valódi szakértőket kell majd ültetni. Öt és fél hónapig tartó kormányzása alatt minden minisztériumban talált olyan dolgozókat, akik szem előtt tartották az emberek érdekeit. A munkakultúrán viszont változtatni kellene, mert sokan a „földesúr típusú menedzsmenthez” vannak szokva, vagyis arra várnak, hogy mit mond a miniszterelnök, egyébként pedig „kussban vannak”.
Magyar elmondta, hogy semmi gondjuk sincs az állami tisztviselőkkel, még mindig nagyon jó szakemberek dolgoznak az állami szerveknél. Szerinte kormányváltás után az igazságszolgáltatás függetlenségének teljes helyreállítása és a legfőbb ügyész lecserélése a kulcsfontosságú. Munk közbevetésére, miszerint utóbbihoz kétharmados többség kell, azt mondta, hogy „1 mandátumos többséggel is lehet kormányozni. Ha valakinél ott a belügy, a NAV és a rendőrség, sok mindent lehet csinálni”.
Szerinte ha megszüntetik a propagandát, a Fidesz népszerűsége is bezuhan majd, mert nem tudják tovább fenntartani a hazugsághalmazt. Ha pedig 20 százalékos a különbség a két párt között, ki lehet írni egy előrehozott választást, ami akár a kétharmadot is megoldhatja.
Szóba került a PS és a Tisza személyzeti politikája közötti különbség is. Miközben a PS több politikust épít, addig a Tisza a mai napig „one man show” maradt.
Magyar ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy más a két párt alaphelyzete, miután a PS nem új párt, a Tisza viszont egy gyorsan, alulról fejlődő közösség. Szerinte pártja ennek ellenére sem a tipikus „one man show”-t viszi már, vannak ugyanis EP- és fővárosi képviselőik is. Az új politikusaikat viszont tudatosan óvják.
„Azt már megszoktam, hogy gyaláznak, de amikor már a gyerekeimet is belevonják ebbe, az már nekem is nehéz. Kevesen tudják ezt elviselni” – utalt Menczer Tamás múlt heti pécsi akciójára.
Amikor Munk rákérdezett a szakpolitikai elképzeléseikre, Ódor azt mondta, a választók nem olvasnak el egy 40 oldalas programot, ezért jelszavakkal és szimbólumokkal kell őket meggyőzni. A kormányzáshoz viszont már szükséges a szakpolitikai program. Szerinte a jelenlegi kormánynak nincs ilyen terve, ezért csak kóvályognak.
„Ficón is látszik, hogy nagyon unja a dolgot. Nincs energiája, víziója, és fel van háborodva, ha érdemi kérdést tesznek fel neki” – jellemezte a szlovák miniszterelnököt.
Magyar is elmondta, hogy a választók nem olvasnak hosszú programokat, de a víziók és programpontok ettől még fontosak. A Tisza rendelkezik is már ilyenekkel, az egészségügybe például azonnal 500 milliárd forintot csoportosítanának át. „Nem az fog minket érdekelni, hogy nálunk maradjon a hatalom, és 20 évig kormányozzunk. Klebersberg Kunó sem ezért fektetett az oktatásba” – jelentette ki.
Magyar Orbánra külön is kitért. Szerinte a miniszterelnöknek megvolt a lehetősége, hogy összeszerelő üzemből egy Lengyelország-szerű regionális hatalmat építsen. Ez azonban nem sikerült. Mostanában pedig már nem is érdekli a belpolitika Orbánt, aki „a tejútrendszerben politizál”, és haragszik a Tiszára, hogy miattuk vissza kell jönnie a belpolitikába.
Munk felidézte, hogy Magyarral és Ódorral kapcsolatban is megjelent a „latte avokádós” jelző. Magyarra Orbán utalt így tusványosi beszédében, Ódort pedig egy plakátkampányban jellemezték így.
Ódor az említett plakátkampányt teljes hülyeségnek nevezte. Szerinte a plakátokra már bármit ki lehet írni, nem számít az igazság. Ezt csak erősíti, hogy olyan helyről származik, ahol „valószínűleg azt sem tudják mi az a latte avokádó”. Egyébként pedig jobban szereti a sört, mint a kávét.
Magyar szerint Orbánék azért dobják be a latte avokádóhoz hasonló dolgokat, mert nem akarnak a valódi problémákról beszélni. „Ezek gumicsontok, amikre még a magát függetlennek tartó sajtó is felül. Ilyenekről írnak, ahelyett, hogy például a hugyagi problémákkal foglalkoznának. Clickbait újságírás folyik. De nem akarom a sajtót bántani”.
A beszélgetés végén szóba került az Orbán-kormány által bőkezűen támogatott szlovákiai magyarság helyzete is. Munk megkérdezte Magyartól, miért érdekli a felvidéki közösség, ami a kettős állampolgárság tiltása miatt szavazni sem tud a magyar választáson.
Magyar elmondta, hogy a mai napig keserű emlékként él benne a 2004-es népszavazás, amivel „arcon csapták a külhoni magyarokat”. Megígérte, hogy a Tisza-kormány nem vesz majd el szerzett jogokat. A magyar adófizetői pénzből finanszírozott, felvidéki projektekre szánt Bethlen Gábor-alapot is megtartják, csak annyit akar, hogy átláthatóan, politikai befolyás nélkül működjön. Felvidékre pedig azért látogat el, mert az itt élő magyarok ugyanúgy részei a magyar nemzetnek, mint a Magyarországon élők.
Zárásként két nézői kérdésre került sor. Az egyik kérdező arra volt kíváncsi, Magyarnak milyen stratégiája van a női szavazók meggyőzésére. Miután a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy ebben a választói csoportban a Fidesz vezet, emellett sokakat Magyar agresszivitása és volt feleségével, valamint barátnőjével szemben tanúsított magatartása is elbizonytalanít.
Magyar azt mondta, „effektíve nem igaz az állítás”, miszerint agresszív lenne. Csak a propaganda próbálja erőszakos emberként beállítani, „sértett, fideszesek által fizetett” emberek segítségével. Szerinte soha senki sem mondta, hogy bántotta volna, még Varga Judit sem. Ez mondjuk ellentétben áll Varga állításaival, aki Hajdú Péternek többek között arról beszélt, hogy volt férje terhesen nekilökte egy ajtónak, máskor pedig bezárta egy szobába, ahonnan aztán a gyereke szabadította ki.
A közvélemény-kutatási eredményeket azzal magyarázta Magyar, hogy csak azért népszerűbb a Fidesz a nők között, mert a nyugdíjasok között sokkal több a nő. Ez pedig az egyedüli olyan életkori csoport, ahol még nem a Tisza vezet. Magyar ugyanakkor elismerte, hogy tenniük kell még a nők meggyőzéséért. Több szakpolitikai javaslatuk is van, például fel akarnak lépni a családon belüli erőszak ellen, amiért a Fidesz semmit sem tesz.
A második nézői kérdés az orosz hibrid hadviselés politikára gyakorolt hatásáról vonatkozott. Magyar ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a nagyhatalmak természetüknél fogva szeretik befolyásolni a kisebb országok politikáját. Ez a helyzet Magyarország és Szlovákia esetén is. Ugyanakkor szerinte Orbán és Putyin között nem barátság, hanem érdekkapcsolat van. A pontos okokat azonban csak találgatni tudjuk.