„A helyzet drámai, és most az a legfontosabb, hogy a drámából ne legyen teljes tragédia” – röviden így összegezte az Oroszország által évtizedek óta támogatott Aszad-rezsim összeomlása utáni szíriai helyzetet a Kreml szemszögéből Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a TASZSZ-nak. Zaharova szerint most minden erejüket arra kell fordítani, hogy a dolgok ne eszkalálódjanak tovább – aminek nehéz nem egy olyan olvasatát látni, hogy az oroszok számára ne romoljon tovább a helyzet.
A Szíriát 54 éve terrorizáló Aszad-rendszer összeomlása hatalmas presztízsveszteség Oroszországnak és személyesen Vlagyimir Putyinnak, erről ebben az elemzésben írtunk hosszabban. Moszkva és Damaszkusz formálisan 1971-ben lettek szoros szövetségesek, amikor Háfez al-Aszad olyan megállapodást írt alá a szovjet vezetéssel, aminek köszönhetően a szír partoknál felépülhetett a tartúszi szovjet hadikikötő, és azóta még egy orosz bázis létesült az országban. Zaharova szavait úgy is lehet érteni, hogy ezeknek a létesítményeinek az elveszítése lenne a még további romlása a szíriai viszonyoknak, legalábbis orosz szemmel.
Az együttműködés talán utolsó fázisa pedig néhány napja abban öltött testet, hogy az országot 24 éve vezető bukott diktátornak, Bassár el-Aszadnak az utolsó pillanatban sikerült Moszkvába menekülnie, ahol menedékjogot is kapott, amiről személyesen Putyin döntött.