menu
search
account_circle

Újabb optikai kábel sérült meg a Balti-tengeren, a lettek szerint külső behatásra

külföld
január 26., 17:53

Megsérült egy Lettország és Svédország között, a tenger alatt húzódó optikai kábel vasárnap, közölték a lett hatóságok. Nagy valószínűséggel a „jelentős sérülést” külső behatás okozta, közölte a rendkívüli kormányülés után Evika Siliņa lett miniszterelnök. A lett haditengerészet járőröket küldött az incidensben gyaníthatóan érintett hajó kivizsgálásra, írja a Guardian. Lettország a NATO-val és a Balti-tengeri térség országaival egyeztet. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök közölte, hogy együttműködnek a lettekkel és a NATO-val.

Rálátás a Balti-tengerre Svédországból
photo_camera Rálátás a Balti-tengerre Svédországból Fotó: MICHAL FLUDRA/NurPhoto via AFP

A térségben az elmúlt hónapokban több hasonló incidens is történt, de az amerikai és az európai hírszerzés szerint ezekhez most nem volt köze az oroszoknak. A hírszerzés szerint a tapasztalatlan legénység és a rosszul karbantartott hajók okozták a kábelszakadásokat. A finn rendőrség tavaly decemberben foglalt le egy orosz olajat szállító hajót, amely a gyanú szerint a horgonyával megrongált egy távvezetéket és négy távközlési kábelt. Novemberben két adatkábel szakadt el egy svéd sziget és Litvánia között, valamint a finn főváros és a német Rostock kikötő között.

A NATO a múlt heti, Helsinkiben tartott találkozón közölte, hogy hajókat, repülőgépeket és drónokat küld a Balti-tengerre a fontos infrastruktúrák védelmére, és fenntartja a jogot, hogy fellépjen azok ellen a hajók ellen, amelyeket biztonsági fenyegetéssel gyanúsít. A NATO aktivizálására azért volt szükség, mert az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése óta a régióban egyre gyakrabban sérültek meg gázvezetékek, optikai- és áramkábelek.

A finn elnök Alexander Stubb (balon) és Mark Rutte, a NATO főtitkára Helsinkiben, a szervezet Balti-tengerről szóló találkozóján 2025 januárjában.
photo_camera A finn elnök Alexander Stubb (balon) és Mark Rutte, a NATO főtitkára Helsinkiben, a szervezet Balti-tengerről szóló találkozóján 2025 januárjában. Fotó: ANTTI AIMO-KOIVISTO/AFP

Erik Kockx belga parancsnok a NATO-találkozón azt nyilatkozta, hogy körülbelül 6-7 hajó vesz majd részt a műveletben. „Elsősorban a Balti-tenger biztonsági kameráiként fogunk működni, ami azt jelenti, hogy senki nem tehet semmilyen akciót a kritikus víz alatti infrastruktúra ellen anélkül, hogy mi ne látnánk őket, és ne tudnánk megfelelően reagálni” – mondta.