Köszönjük, hogy velünk tartottak
Búcsúzunk!
A beszédet ebben a cikkben foglaltuk össze.
Búcsúzunk!
A beszédet ebben a cikkben foglaltuk össze.
A Fidesz ellenzékben még támogatta, hogy Baka András legyen a Legfelsőbb Bíróság elnöke, hatalmon már nem bírták elviselni a kritikáit, és rövid úton megszabadultak tőle. De ez nem volt elég, meg is alázták. Létezik annál nagyobb elégtétel, hogy most ő a köztársasági elnök?
majd zárásként elénekelték a Szózatot.
A jog ritkán kíván tökéletes megoldást, inkább kereteket teremt arra, hogy a vitákat szabályok közt rendezik. A köztársasági elnök feladata is hasonló Baka szerint.
Sokszor kellett a történelem során újrakezdeni, de a súlyos törések után mindig voltak nemzedékek, amelyek képesek voltak közösséget, országot építeni. Baka szerint most megint ez a feladat. Nem lehet visszatérni ahhoz, ami régen volt, az eltelt idő megváltoztatta az országot, Európát és a világot is.
A változás nem egy elveszett múlt helyreállításának lehetősége - folytatta az elnök. Tanulni kell abból, amit jól csináltunk, és abból, amit elrontottunk. "Nem egy régi Magyarországot kell visszakapni". Baka szerint az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e olyan országgá válni, ahol egy gyerek jövőjét nem a születési helye dönti el, ahol megbecsülik az ápolót és tanárt, ahová szívesen térnek vissza a külföldön élők, és ahol az idős ember nem érzi magát feleslegesnek. Az állam nem önmagáért, hanem az emberért van - zárta beszédét Baka András.
A köztársasági elnök nem tud minden társadalmi problémára megoldást találni, de figyelmet adhat olyan ügyeknek és társadalmi csoportoknak, amiknek a hangja alig hallatszik - folytatta Baka, milyen szerepfelfogásra készül.
Az ország képviselete nem ér véget a határoknál, de itt is független államfői szerepre készül. Az államfőnek sajátos lehetősége van arra, hogy az ország nemzetközi kapcsolatait segítse. A szövetségesekkel megromlott a viszony, ennek helyreállítása nemzeti érdek - mondta Baka. "Az európai kötődés nem csak külpolitikai kérdés. Magyarország helye Európában történelmünk, kultúránk és érdekeink következménye."
A határon túli magyarokról azt mondja, felelősséget érez azokért, akik a határokon kívül tartoznak a nemzethez, jogaik védelme az állam tartós érdeke.
Egy alkotmány stabilitását az adja, ha az nem egypárti, és a társadalom a magáénak tekinti - folytatta Baka. Egy új alkotmány létrehozása több kell, hogy legyen a a parlamenti jogalkotásnál, társadalmi vitára is szükség van, és olyan egyeztetésre, ami kifejezni azt a demokratikus kultúrát, amit képviselnie kell.
A hatalom korlátainak megteremtésével mindenki szabadságát biztosítják. A köztársasági elnöknek nem feladata egy új alkotmány megalkotása, de képviselnie kell a szakmai vitát, és ki kell állnia amellett, hogy az alkotmányozás ne egy politikai erő kezében legyen. Ezt saját pályáján is megtapasztalta. Egy demokratikus intézmény tekintélyét az adja, hogy konfliktushelyzetekben is képes saját elveihez hű maradni, ezt az elvet akarja követni elnökként is.