Az általad letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek a kiskorúakra káros hatással lehetnek.
Nem sokkal aztuán, hogy a gáztámadás megtörtént augusztus 21-én hajnalban, az internet már tele is volt az erről szóló felvételekkel.
Ezek pedig brutálisak voltak. Halott gyerekek, menekülő családok. A képek hamar eljutottak az amerikai kormány legfelsőbb szintjére is.
Apaként nem tudom kiverni a fejemből a képet a férfiról, aki halott gyermekét emelte fel, miközben körülötte a káosz uralkodott
- mondta például John Kerry külügyminiszter.
Ezek a képek olyan hatást értek el, amilyet eddig semmilyen felvétel nem tudott a két éve tartó polgárháborúban. Pedig a helyzet eddig is nagyon súlyos volt, rengeteg brutális incidenssel. Mégis, a vegyi fegyveres bevetésről szóló beszámolók kellettek ahhoz, hogy igazán átüssék a nyugat ingerküszöbét.
Ez lehet az első háború, amit Youtube-videók robbantanak ki, még ha ez durva leegyszerűsítés is. (Természetesen főleg azért, mert önmagában a videó nem lenne elég bizonyíték - John Kerry péntek este hírszerzési információkkal támasztotta alá, miért biztosak abban, hogy a kormány műve a támadás.)
A videók készítői azonban ezt nem már nem fogják látni. Razan Zaitouneh, a Violations Documentation Center aktivistája, aki azonnal a támadás helyszínére ment, miután megjelentek az erről szóló hírek, a Foreign Policynek azt mondta, a készítők egyetlen kivétellel mind meghaltak. Miközben ugyanis a videókat forgatták, ők is belélegezték a mérges gázokat.
Ugyanerről beszélt az egyetlen túlélő, Murad Abu Bilal egy Youtube-ra feltöltött interjúban.
A szír polgárháborúnak végig meghatározó eleme volt a propagandaháború, melyet mind a két fél alkalmazott. Mivel mind a kormány, mind a felkelők tudták, alapvető fontosságú a külvilág befolyásolása, így igyekeztek alakítani a közvéleményt. Annál is inkább, mert a külföldi tudósítók munkája egyre veszélyesebbé vált, sok területre pedig egyáltalán nem jutottak el.
Most azonban úgy tűnik, az aktivisták valóban háborús bűnöket dokumentáltak. Ezzel pedig egyrészt lehet, hogy az ország sorsát is megváltoztatták. Másrészt az életükkel fizettek érte.
Forrás: Foreign Policy
A Szíriával kapcsolatos fejleményeket itt lehet követni.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.