Felgyújtotta magát egy húszéves tibeti szerzetes

külföld
2013 november 12., 12:47

Az északnyugat-kínai Csinghaj tartomány egy településén. A hatóságok a tüzet eloltották, úgy tudni, a férfi életben van.

A Gjal nevű férfit kórházba szállították, a kórház épületét rendőrök vigyázzák.

photo_camera via International Campaign for Tibet

 

2009 márciusa óta több mint 120 önégetést jelentettek tibetiek lakta kínai területekről. Ezek a külföldi tibeti szervezetek szerint a kínai elnyomás elleni tiltakozások, illetve az 1959 óta indiai száműzetésben élő dalai láma hazatérését követelő akciók.

A pekingi és egyes helyi tibeti vezetők ezzel szemben úgy vélik, hogy a Tibet függetlenségéért küzdő erők küldik a halálba a többnyire fiatal embereket "önös céljaik", és a tibeti kérdés nemzetközi szinten napirenden tartása érdekében.

A kínai hatóságok saját elmondásuk szerint korábban több olyan esetet tártak fel, amelyek mögött felbujtók voltak, ezekről a kínai központi televízió dokumentumfilmet is bemutatott. Az egyik szerzetes felbujtót akkor felfüggesztett halálbüntetésre ítélték, mások rövidebb-hosszabb idejű börtönbüntetést kaptak.

A helyi sajtó szerint a mostani akció időzítésének nagy valószínűséggel köze lehet ahhoz, hogy Pekingben kedden ért véget a Kínai Kommunista Párt (KKP) központi bizottságának ülése, amelyen az ország gazdasági és társadalmi fejlődését hosszú távon meghatározó döntéseket hoztak.

A kínai állam és a keleti területen élő kisebbségek között az utóbbi időben egyre feszültebb a viszony, pedig korábban sem volt túl jó. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.