Tyúkól #38: Csajok a természetben

podcast

Végre jön a jó idő, nem kell dideregni, egyre többet süt a nap és a természet is ébredezik. Úgyhogy ideje kimoccanni, túrázni és kirándulni!

Miért jó, ha a természetben vagyunk? El lehet ezt rontani? Mik azok a szabályok, amiket mindenképpen be kell tartani? – Nagyon sok kérdésünk van, úgyhogy elhívtuk Somos-Blaskó Zsófit, a Hátizsákot fel! alapítóját, aki nemcsak lelkes túrázó, hanem túravezető is.

Bár eddig fogalmunk sem volt, hogy mit jelentenek a Magyarországi turistajelzések, mi alapján kapnak színt vagy formát, Zsófitól megtudtuk, hogy a magyar rendszer az egyik legjobb Európában, és egyébként tök logikus. Elmagyarázott még nekünk egy csomó dolgot a túrázásról, megbeszéltük, hogy mire érdemes figyelni kirándulás előtt, közben és után, és valódi kulisszatitkokat is megosztott.

Bővebben:

  • 00:00:00 - Kezdjük azzal, hogy a múltkor elmeséltük, hogy milyen rokkantak vagyunk, úgyhogy most legalább gondolatban kimoccanunk. Más kérdés, hogy már ott elakadunk, hogy van-e ilyen szó egyáltalán.
  • 00:03:45 - Mi is a különbség a kirándulás és a túrázás között?
  • 00:08:15 - Vannak túrázó és nem túrázó emberek? Mitől lesz az valaki? Hogy kell elkezdeni?
  • 00:12:26 - Iskolai traumák, osztálykirándulások, horrorsztorik. Igen, mindegyikre van példa.
  • 00:14:38 - A túravezető mindent tud. Mindent.
  • 00:19:24 - Tyúkól Pénzügyi Percek.
  • 00:22:04 - GPS vagy taplógomba-reszelgetés – ez itt a kérdés. Ki hogy tájékozódik az erdőben?
  • 00:22:55 - Ott vannak például Magyarországon az európai szinten is nagyon jó jelzések, amiket érdemes követni, mert egy csomó dolgot meg lehet tudni belőlük. Disclaimer: nem 3, hanem 5 km lehet egy leágazó jelzés!!!
  • 00:28:18 - Mit vigyünk magunkkal szendvicsen kívül a hegyre?
  • 00:30:54 - Kullancsedukációs percek.
  • 00:38:09 - Ha nem is Rogán Antal, de a hegyimentők levisznek a hegyről, ha nagy a baj.
  • 00:41:13 - JÓ HÍR: Meg lehet tanulni guggolva pisilni! Tényleg!
  • 00:45:49 - Erdei kukaetikett és szemét-illemtan.
  • 00:49:36 - Ha menstruálunk, akkor is lehet túrázni, az alapvető higiénia viszont ilyenkor is nagyon fontos. Vigyetek kézfertőtlenítőt magatokkal a túrára!
  • 00:51:07 - A legnagyobb különbség a férfi és női túrázók között a félelem. A nők sokszor félnek az erdőben egyedül, míg a pasik nem aggódnak egy lehetséges támadás miatt.
  • 00:55:25 - Ne simogassuk az erdei állatokat, az őzikéket, a kis vaddisznókat, és ne tépkedjük le a virágokat sem! Könnyen összejöhet egy 50 ezres virágcsokor, ami a túra végére elhervad.
  • 01:03:41 - Alapvetően senki nem akar kárt okozni, de a tudatlanság is árthat a természetnek.
  • 01:05:47 - Vissza az előző adás témájához: az age-shaming akkor sem oké, ha a fiatalokat piszkáljuk. Ezúton is bocsi, Dóri <3

Megjegyzés Nórától: a kimoccanni szót Zsuzsi kövérítette ki mindenhol a szövegben, tegye fel lécci a kezét (írja meg levélben), aki használta már valaha!

Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, meghallgatható a 444 Spotify- és Apple-csatornáján is. Korábbi adásaink itt találhatók. Javaslataid, ötleteid, meglátásaid a tyukol@444.hu címre várjuk.

Illusztráció: Kiss Bence/444

Kapcsolódó cikkek
Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Egy privát tőkés soha nem fektetne Elon Musk cégeibe

Miért kevés az olyan sikertörténet Európában, mint a Revolut? A Saját Tőke podcast harmadik adásában Orbán Krisztián és Nagy Tamás beszélgetnek a privát tőke és a kockázati tőke közti különbségekről.

Saját Tőke
podcast