Miközben Pekingben a térség államfői találkoztak az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés csúcstalálkozóján, a déli kikötővárosban, Csuhajban (Zhuhai, Makaótól észekra, Hongkonggal szemközt) egészen más látványosság zajlott. Itt a kínai repülőgépipar tartott seregszemlét.
A bemutató sztárjai nem a mindenféle luxussal felszerelt magángépek voltak, amikre úgyis csak az elit elkényeztetett gyermekei vágyakozhatnak, hanem a hadiipar legújabb fejlesztései:
Ez utóbbi volt a legnagyobb sztárja a kiállításnak. Nem véletlenül. Az Egyesült Államok után Kína a második ország, ami saját gyártású, 5. generációs vadász, illetve vadászbombázó gépeket tud előállítani.
Igen, jól látja. Erre egyelőre még Oroszország se volt képes: az oroszok még csak dolgoznak a Szuhoj PAK FA-n és a Mikojan LMFS-en.
Nem csoda, hogy mindenki tátott szájjal bámult. A J-31-es megépítése még úgy is lenyűgöző teljesítmény, hogy
A J-31-es a (kínai hackerek által ellopott) dizájn mellett abban is hasonlít az amerikai példaképre, az F-35-ösre, hogy ez is képes leszálni repülőgéphordozón. Ennek pedig igen nagy geopolitikai jelentősége van a térségben, ahol Kínának pont különböző szigetek hovatartozása kapcsán vanak vitái szomszédaival - Japánnal, Vietnammal, Dél-Koreával, de még a Fülöp-szigetekkel is -, illetve aminek a fő stratégiai célja Tajvan és Kína "újraegyesítése", magyarán a szigetország lerohanása.
Magáról a gépről egyelőre keveset tudunk:
Ha a légifölény megszerzésére nem feltétlenül, egy kelet-ázsiai fegyverkezési verseny kirobbantására biztos alkalmas lehet a gép. Maguk a kínaiak is visszafogottak, amikor a gép használhatóságáról van szó. Hszü Pang-nien (Xu Bangnian), a kínai légierő akadémiájának egyik oktatója szerint "még ha a Népi Felszabadító Hadsereg tengerészetének és légierejének nem is volna rá szüksége, a J-31-es népszerű árucikk lehet a harcigépek piacán, mert ez az egyetlen diszkontárú lopakodó a piacon. A kisebb katonai költségvetésű országok számára vonzó lehet" - mondta a csuhaji légiparádén.
Vevő pedig akad. Például Pakisztán, ami már eddig is előszeretettel vásárolt kínai repülőket, és aminek egy lopakodó beszerzésével jelentősen nőne stratégiai csapásmérő képessége riválisával, Indiával szemben. Ezzel persze itt is fegyverkezési verseny robbanhatna ki, mert borulna a stratégiai egyensúly. (Via The Daily Beast.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.