Elkapott a rendőr, és helyszíni bírságot szabott ki rád, de szerinted jogszerűtlenül, vagy túlzó a büntetés? Akkor ne írd alá, nem vagy köteles, ha bizonyítékod is van, akkor pláne nem. Mert ha megteszed, azzal elismered, hogy elkövetted a szabálysértést és már nincs is jogod fellebbezni ellene.
Ha nem írod alá, akkor viszont nyolc napod van a fellebezésre.
De mit tesz ilyenkor a rendőr? Feljelent. A szabálysértési hatóság beidéz öt napon belül, itt kérheted, hogy mutassák meg az iratokat és a bizonyítékokat, kérdezhetsz, a bizonyítékaidat (tanú, irat, fotó, felvétel, stb.) felhasználhatod, ügyvédet vehetsz igénybe, megtámadhatod a határozatot. Az eljárás végén pedig vagy büntetést szabnak ki, vagy megszüntetik az eljárást.
Azt viszont nem árt tudni, hogy az így kiszabható pénzbírság maximális összege magasabb, mint a helyszíni bírságé.
Ez az első témája a ma induló, több civil szervezet összefogásából létrejött kampánynak, amelynek célja a tudatosabb társadalom kialakítása. Márciusban 20 témára hívják fel a figyelmet (lesz menekültkérdés, hajléktalanok és fogyatékkal élők helyzete, szexuális kisebbségek ügye, de arról is lesz szó, hogy milyen kérdésekre tagadható meg a válasz egy állásinterjú során), mindegyikhez Merényi Napirajz Dániel rajzol egy karikatúrát, háttéranyagot pedig a témához kapcsolodó civil szervetek adnak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.