Vannak felháborító, vérlázító cselekedetek, amiket egyáltalán nem szankcionálnak a törvények. Nem bűncselekmények, sőt szabálysértésnek sem nevezhetjük őket, ezeket csak úgy hívják Magyarország egyes kerületeiben, városaiban, hogy a közösségi együttélés szabályainak megsértése. Egyre szaporodnak a házirendek, amiket az önkormányzatok saját hatáskörben felállítanak, majd a közterület-felügyelettel be is tartatnak.
Ezek az én szabályaim, amiket még nem sikerült átvinnem a saját önkormányzati képviselő-testületemen, viszont az ő szabályaik augusztus 1-től élesek és szankcionálhatók.
Augusztustól a IX. kerületben súlyos pénzekkel büntethetik a közösségi együttélés szabályainak megsértőit. A házirend egészen tág teret ad a lakossági baszogatásnak és a feljelentgetős kultúra felvirágzásának:
Az ötödik kerület tulajdonképpen szülőatyja ezeknek az önkormányzati házirendeknek, ott már betiltották a gördeszkázást és az összes labdajátékot a köztereken. Deszkázni kizárólag az egyetlen gördeszkapályán szabad, ami viszont életveszélyes.
A Ferencváros ehhez képest egészen engedékeny, hiszen ott csak annak a gyereknek kell kétszázezer forintot kiköhögni, aki lépcsőn vagy bármilyen köztéren lévő tárgyat érint deszkájával, biciklijével, rollerével. Arra viszont az önkormányzatnál is rájöttek, hogy nem életszerű és nem is törvényes százezreket legombolni a Közgáz előtt a szellőzőn deszkázó gyerekektől, ezért az alábbi kikötéssel bolondította meg a házirendet:
„Az eljárás alá vont fiatalkorú meghallgatása nem mellőzhető. Fiatalkorú személlyel szemben közigazgatási bírságot vagy helyszíni bírságot csak abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló jövedelemmel vagy vagyonnal rendelkezik, kivéve, ha az önálló jövedelemmel vagy vagyonnal nem rendelkező fiatalkorú vagy törvényes képviselője a bírság megfizetését vállalja.”
Hiba volna elbagatellizálni a fenti regulákat. Újpesten május óta él a ferencvárosihoz hasonló szabályozás. Erdész Józsefné meg is ütötte a bokáját, mert tejjel megitatott egy a hőségtől eltikkadt cicát, amit észrevételezett egy szomszéd, nem habozott feljelentést tenni, amire Erdész nénire kijöttek a rendőrök és jelezték, hogy ez legközelebb bizony 50-től 500 ezerig fog terjedni. Ha nem hiszi, olvassa el a nol beszámolóját a bűnesetről.
Azon hogy az új keletű előírások egyes elemei igazságosak-e, jogosak-e, simán lehet vitatkozni. Én például boldog lennék, ha a városban élő kutyák jogai és kötelességei harmonizálnának a városban élő emberek jogaival és kötelességeivel. Például, hogy ők se pisilhessenek az utcára akadálymentesen.
A fő probléma azzal van, hogy olyan önkormányzati képviselők, akikről még a főnökük is úgy nyilatkozik, hogy buták, mint a csizmatalp, teljesen önkényesen hozhatnak akármilyen idióta szabályt és szankcionálhatnak elképesztő összegekkel a társadalomra nem veszélyes cselekedeteket.
Ja, és tök alkotmányellenes az egész. Hiszen 2013-ban az alkotmánybíróság már elmeszelte a 2011-es önkormányzati törvénynek azt a paragrafusát, amely megadta a felhatalmazást a képviselő-testületeknek a közösségellenes magatartásokról szóló rendeletek megalkotására. Erre most új néven ugyanazok a szabályok ismét életre keltek.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.