Krekó Péter: Ki fog Magyarország számára védelmet nyújtani, talán Oroszország?

POLITIKA
március 05., 15:47
  • Gazdasági és biztonsági szempontból is egyre kiszolgáltatottabbá válik Magyarország - mondta a 444-nek Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója, aki valódi nemzeti önsorsrontó politikának látja, ami történik.
  • Groteszk kárörvendeni azon, hogy az uniós vezetőket nem veszi komolyan Trump, hiszen „ugyanazon a hajón vagyunk, és ha a hajó süllyed, mi is belefulladunk a vízbe.”

  • Azt mondta, Amerika a geopolitikában mintha birodalmakban gondolkodna, mindez ötvöződik egy rendkívül cinikus és csak az anyagi javakat előtérbe helyező üzletemberi mentalitással.

  • A Trump-adminisztrációnál gyorsabban jelentkezik az autoriter logika, mint itthon, ami nyilván bátorítást ad Orbán számára, nemcsak a civil szféra, hanem az Európai Unió szétverésével kapcsolatban is.

  • Itthon tankönyvi példáját látjuk annak, mi történik, mikor egy erősödő autoriter rendszer népszerűségi problémákkal küzd. A Fideszben magas lehet a veszélyérzet, Magyar Péteren a régi receptet próbálják alkalmazni, mikor minden megalapozottság nélkül állítják, a „háttérhatalom” része.

444: A múlt pénteki, döbbenetes Trump-Zelenszkij találkozónak kiszámíthatatlanok a hatásai. Nem állapodtak meg, Trump pedig arról posztolt, Zelenszkij nem áll készen a békére. Mihez tudná hasonlítani, amit látott?

Krekó Péter: A világ soha nem látott még ilyen hangulatú fehér házi sajtótájékoztatót. És bár nem kell lebecsülni a személyes interakciók fontosságát a politikában, amit láttunk, az inkább egy eleve megromlott viszony tünete volt, mint a konfliktus születésének pillanata.

Nagyon rossz volt az üzenete a világ felé, ugyanakkor annyi előnye van, hogy tisztázta, mennyiben számíthat a jövőben Ukrajna, illetve Európa az Egyesült Államokra. Kis túlzással: semennyire. Az Egyesült Államok szövetségesből riválissá válik.

Fajulhat ez odáig, hogy Amerika ténylegesen meg is vonja az összes támogatást Ukrajnától?

Ezzel kapcsolatban minden nap valami más hangzik el a nyilvánosságban, és már született is döntés arról, hogy felfüggesztik a támogatásokat Ukrajna felé. Az biztos, hogy mind Ukrajna, mind Európa jóval kevesebbre számíthat.

Volodimir Zelenszkij és Donald Trump
photo_camera Volodimir Zelenszkij és Donald Trump Fotó: SAUL LOEB/AFP

De, mint mondtam: ez az elhatározás a Fehér Házban már a találkozó előtt megszületett. Ha az Egyesült Államok az ENSZ BT-ben Oroszországgal és Kínával szavaz, ha az USA (egyoldalúan) leállítja az Oroszországgal szembeni kiberműveleteket, és a háttérben amerikai üzletemberek Putyin-közeli oligarchákkal tárgyalnak az Északi Áramlat II projekt újraindításáról, akkor mire számítunk?

Európa ezek után mennyit tud pótolni? Egység nincs, Orbán Viktor a következő EU-csúcson megvétózhatja az új fegyvercsomagot Ukrajnának, és arra biztat, tárgyaljanak külön Putyinnal, és Robert Fico is közölte, hogy nem támogatja Ukrajnát.

Az EU rutinos döntéshozói azt mondják, szinte minden uniós döntést meg lehet hozni a vonakodó tagállamok megkerülésével, az egyöntetű döntést igénylő tanácsi megegyezéseket bilaterálissá alakítva. Volt már erre példa a múltban is. Bízzunk abban, hogy ebben a rendkívüli helyzetben feléled az Unió túlélési ösztöne.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!

Partnerek

Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.

bellingcat logo sme logo wyborcza logo pressone logo

A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).

A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/

A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.