
444: Hogyan jellemezné, ami az Ovális Irodában történt Trump és Zelenszkij között? Ungváry Krisztián történész szerint ilyen diplomácia mélypont nem volt 1939 márciusa óta.
Jójárt Krisztián: Nehéz ezt máshogy jellemezni, én ilyet még nem láttam. Borzasztó volt nézni ezt a sajtótájékoztatószerűségnek álcázott Zelenszkij-megalázást.
Az alapján, amit látott, mit gondol, előre megkonstruálhatták a történetet, vagy valamitől elfajult?
Ezt nehéz megítélni, de eleve egy nagyon ellenséges hangulatba és közegbe érkezett Volodimir Zelenszkij. Donald Trumpnak már a fogadásakor volt egy gúnyos megjegyzése az ukrán elnök ruhájára.
A sajtótájékoztatón Zelenszkij teljesen egyedül volt, miközben Trump mellett ott volt J. D. Vance alelnök - aki szerintem kifejezetten eszkalálta ezt az egészet, sokkal inkább, mint Trump, - és Marco Rubio külügyminiszter is, aki sokat nem szólt hozzá.
Nekem az jött le Vance kommentjeiből, hogy a fő prioritása az volt, hogy demonstrálja hűségét Trumphoz, és igyekezett jobb színben feltüntetni. Néhány riporter is kifejezetten ellenséges volt Zelenszkijjel, megkérdezték, miért nem vett fel öltönyt, ami miatt magyarázkodnia kellett.
Azt gondolom, nem volt előre megtervezve, az egésznek volt egy dinamikája. Ukrán részről hiba volt belemenni egy rögtönzött sajtótájékoztatóba még a megbeszélés előtt. Zelenszkij nem beszél úgy angolul, és egy ellenséges közegben teljesen magára hagyva a földbe döngölte Trump és Vance.
Zelenszkij is hibázott, egyszerűen nem értette meg, miről szól ez az egész. Ő is szükségtelenül mondott fel olyan paneleket, amelyek láthatóan irritálták Trumpot. Az ő oldaláról nézve a kötelezőt mondta, ilyenkor mindenki haza is beszél, de sokszor nem is hagyhatta szó nélkül, amit Trump mondott, muszáj volt helyre tennie a tényeket, ami idegesítette az amerikai elnököt.
Látjuk, hogy Trump minél gyorsabban akar valamilyen eredményt elérni. Az nyilván nem annyira releváns számára, hogy tartós rendezés jöjjön létre, a gyorsaság felülír mindent. Ebben hátráltatja, ha Zelenszkij felmondja a narratívákat az orosz agresszióról és a terrorista Putyinról.
Trumpot ez azért idegesíthette, mert azt szűrte le, hogy nehéz lesz tárgyalóasztalhoz ültetnie őket. Zelenszkij az amerikai társadalmat is próbálja befolyásolni, hogy nehéz legyen Trumpnak közvetítői szerepben maradnia.
De közben előjöttek múltbéli sérelmek is, mint hogy Zelenszkij Biden mellett kampányolt Pennsylvániában, hálátlan volt, illetve az egész Hunter Biden-féle ügy, melyet Trump szerint elsikált Zelenszkij és a Biden adminisztráció. Trumpék azzal vádolták Joe Bident, hogy fia, Hunter felügyelő bizottsági tagsága a Burisma ukrán energetikai cégben befolyásolhatta az Egyesült Államok Ukrajna-politikáját. Tehát itt Trump személyes sértettsége is visszaköszönt.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.