A látszat alapján nem mindig maximálisan független ügyészség megpróbál kiállni a Terrorelhárítási Központ lépései mellet, miután a TEK azért lett közröhej tárgya, mert nemzetközi terroristákat emlegettek két fegyverrel és robbanóanyagokkal lekapcsolt magyar és két magyar és két felvidéki magyar másodikvilágháború-rajongó ügyében.
Ibolya Tibor, a fővárosi főügyész közölte: a TEK terrorellenes akciósorozatában a hét végén elfogott férfiak némelyike nem csak történelemrajongó. Ez igaz, csakhogy két különböző ügyről van szó, és mintha már az elejétől fogva egyszerre beszéltek volna róluk.
A szombaton kora délután a XI. kerületében elfogott két gyanúsítottat a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírája lőfegyverrel visszaélés és lőszerrel visszaélés bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyezte. Tehát terrorizmussal még nem gyanúsítják őket.
A magyar férfiak autójában több lőszert, tárat, Skoda és Skorpió típusú géppisztolyt találtak és foglaltak le, majd az ügyet átadták a nyomozásra illetékes BRFK-nak.
Mindkét férfi büntetett előéletű, egyiküket 2015 májusában azért ítélték el, mert lőszereket hozott be az országba, a másik pedig 2014 novemberében szabadult lőfegyverrel visszaélés miatt 7,5 éves börtönbüntetéséből, így a mostani cselekményét különös visszaesőként követte el.
A fővárosi főügyész arról beszélt, hogy a vasárnap dél körül, szintén a XI. kerületben elfogott 4 gyanúsított ügyében a BRFK bevetési osztálya több tucat, az előzetes tűzszakértői vélemény szerint feltehetőleg világháborús páncéltörő gránátot, repeszgránátot, német tojásgránátot, lőszereket és egyéb robbanóanyag-tartozékokat foglalt le.
A két magyar és a két magyar nemzetiségű szlovák állampolgárt a rendőrség robbanóanyaggal visszaélés és lőszerrel visszaélés megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki.
A kerületi ügyészség egyikük, S. Roland előzetes letartóztatását látta indokoltnak azért, mert a ruházatában és a lakásán is feltehetőleg éles lőszereket, gránátokat, egyéb vegyi anyagokat és gyújtózsinórokat találtak.
Csakhogy az ügyészség érvelését a bíróság nem fogadta el, így szerdán elutasította az ügyészség indítványát, azaz mind a négy gyanúsított szabadlábon védekezik.
A Budai Központi Kerületi Bíróság indokolása szerint nincs semmilyen arra utaló jel, hogy a második világháború iránt hobbiszinten érdeklődő gyanúsított bármilyen kapcsolatban állna szervezett bűnözői csoportokkal, terrorszervezetekkel vagy tudását és vegyi anyagait a közrend, illetve emberek élete ellen kívánta volna fordítani.
Arra sincs semmilyen adat, hogy az ügy „kapcsolatba hozható lenne más, a napokban indult büntetőügyekkel, nyomozásokkal” – közölték, sőt, szerintük „az ügy összes körülményéből mindennek éppen az ellenkezője valószínűsíthető. Nincs adat szélsőséges nézetekre és – azon túl, hogy két társa hozzá hasonló korú és érdeklődésű felvidéki magyar – külföldi kapcsolatokra sem”. A bíróság kiemelte azt is, hogy a gyanúsított büntetlen előéletű.
Az ügyészség fellebbezett a döntés ellen.
Ibolya Tibor – aki onnan lehet ismerős, hogy neki kellene megoldania a legnagyobb magyar pénzügyi botrányt – az utóbbi ügyről azt mondta,
az úgynevezett történelemrajongó gyanúsítottakkal kapcsolatban nyilvánosan megjelent információkkal szemben egyikükre nézve vannak olyan pluszadatok és -információk amelyek az ügyészség szerint megalapozzák a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelését.
De rögtön hozzá is tette, hogy a nyomozó hatóságok és a TEK tevékenysége, az ilyen típusú bűncselekmények felderítésének általános és konkrét kérdései nem feltétlenül a nyilvánosságra tartoznak.
Pedig jó lenne tudni, hogy miközben Európában sok helyen terrorkészültség van, és a TEK vezetője kiáll terrorizmusra utalgatni, milyen információkról lehet szó, ha egyszer senkit nem gyanúsítanak terrorizmussal.
De Ibolya szerint a jelenlegi helyzetben kifejezetten árthat, ha ezekről sajtópolémiát folytatnak. Hogy konkrétan mire gondolt, nem tudni, de remélem, nem arra, hogy a sajtó megírta a sztorit, hanem inkább arra, hogy Hajdu János nem akarta elmondani, dzsihádisták voltak-e az elfogott fegyveresek.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter ma igyekezett egyszerre beszélni a TEK munkájáról – amit szerinte nem tisztje a kormánynak értékelni (???) – és arról, hogy „az illegális bevándorlás és a terrorizmus kéz a a kézben jár”, végül elmondta, hogy az újságíróknak most nagy felelősségük van, nem szabadna aláásni a rendőrök felé eső bizalmat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.