Az FBI fordítója titokban férjhez ment az Iszlám Állam terroristájához, aki után nyomozott

külföld
2017 május 02., 02:27
comments 74

Három éve történt a meghökkentő kémsztori, de csak egy hétfő esti CNN-adásból derült ki az egész. A lényeg: az FBI egyik fordítója addig fordította egy terrorista szövegeit, míg bele nem zúgott.

A 38 éves Daniela Greene az FBI (Szövetségi Nyomozó Iroda) fordítója azt a feladatot kapta, hogy nyomozzon az Iszlám Állam egyik embere után. Greene titokban Szíriába utazott 2014-ben, férjhez ment a terroristához, akit rögtön figyelmeztetett is arra, hogy figyelik.

Daniela Greene egy hónapig élt a férfival odakint, majd rájött, hogy hibát követett el. Újabb egy hónapjába telt, mire kiszabadult az Iszlám Állam által ellenőrzött területről, és visszatért az Egyesült Államokba, ahol beismerő vallomást tett. Letartóztatták, két év börtönbüntetésre ítélték, 2016-ban került szabadlábra.

A fordító-tolmács az egykori Csehszlovákiában született, és 2011 óta az FBI-nál dolgozott. Daniela Greene-nek Denis Cuspert német származású dzsihadistát kellett figyelnie. Cuspert német földön közepesen ismert rapperből - THUG feliratokkal kidekorrált Amerika-mániás gengszterrapperből - lett terrorista, és az egyik fő feladata a terrorszervezetben az internetes toborzás volt.

De nemcsak toborzott, hanem fegyveres harcokban is részt vett, a német tévék például pont abban az időben, amikor észre tért amerikai felesége már a kijózanodásáról írt emaileket, bemutattak egy felvételt a férfiről, amint egy heves ostrom helyszínén szandállal püföl egy agyonlőtt embert.

A CNN adásában felmerült, hogy a tolmácsnő miért kaphatott ilyen enyhe büntetést. A részletekre a dokumentumfilmből nem derült fény, mert a bíróság - nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva - titoktartást rendelt el. Az igazságügyi minisztérium annyit közölt, hogy Daniela Greene büntetése "arányos volt a hasonló bűncselekmények esetében kiszabott büntetésekkel". A CNN szerint azonban ez nem így van, mert a korábbi esetek azt mutatják, hogy már azért is komoly börtönbüntetést szabtak ki, ha valaki Szíriába utazott és megpróbált kapcsolatba lépni az Iszlám Állammal. Az elmúlt években tucatnyi amerikait ítéltek el ezért, átlagosan 13 és fél évi börtönbüntetésre.

A sztori további részletei ebben a CNN-cikkben olvashatók. 

(MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.