Az áprilisi Budapest Science Meetup-on Pintér Gergő (Matemorfózis/ MTA Rényi Kutatóintézet) a topológia segítségével ad válaszokat a címben szereplő kérdésekre.
Az előadó összefoglalója:
Mit jelent az, hogy valami lyukas? Hogyan lehet az anyaghiányt a tárgy tulajdonságaként megfogalmazni? A könnyed kocsmai beszélgetések témájának is kiválóan alkalmas filozófiai kérdésre a topológia igen frappáns és hétköznapi szemlélelünkben gyökerező választ adott, megalkotva ezzel a *topológikus terek fundamentális csoportjának* fogalmát. A topológia a geometria 19. században született új ága. Nem ismer távolságot, szöget, egyenest; úgy tekinti a geometriát, mintha minden alakzat nyúlós, de nem elszakítható gumiból lenne. Ezzel a szemléletmóddal a geometriai alakzatok sokkal alapvetőbb tulajdonságait képes vizsgálni, ezáltal válhatott a 20. századi fizikai elméletek egyik legfontosabb matematikai alapjává. Az előadásban ebből a világból mutatok egy keskeny szelvényt a tórusz lyukasságának vizsgálatától az elemi részecskék spinjének topológiai fogalmáig.
Bemelegítésnek ajánlom a TEDxYoutuh előadásomat:
A címlapi kép forrása: Adams & Chittenden Scientific Glass
A Jeti Mozi bemutatja Horváth Balázs és Cseh András dokumentumfilmjét, amelyben Baksa-Soós János Kex-énekés szerteágazó, kozmikus életművét dolgozzák fel.
Gulyás Gergely szerint a háború borzalmainak ábrázolása az általa látott videókban még mindig elmarad a valóságtól. Nagy Mártonék wellnessezéséről azt mondta: attól még, hogy a miniszter a turizmusért felel, mehet külföldre.
Miközben egyre nagyobb a nyomás az MKKP-n a választási indulás miatt, a párt meghatározói arcai kiálltak, hogy lenyugtassák az aktivistáikat. A helyzetet bonyolította Csoki videós mikrobotránya.
Mit reagált Tiborcz a Dinasztia című filmjükre? Hogy lehet 4 milliós megtekintésű közéleti filmet gyártani? Elkészült a folytatás, A csapda. Mi lesz a NER után a NER ára? A stúdióban a Direkt36 újságírói.
Orbán minden korábbinál nyíltabban állt Putyin mellé, Magyar pedig azt mondta, a következő 8 hétben a maffiaállam a legundorítóbb dolgokat fogja a társadalomra önteni. A Fidesz és a Tisza a választás előtti utolsó évértékelő beszédekkel lökték be a kampány következő szakaszát.