Marad a második legmagasabb fokozatú terrorkészültség Nagy-Britanniában – jelentette ki a BBC-nek adott hétfői interjújában Theresa May miniszterelnök, aki később egy kampányrendezvényen arról beszélt, hogy Nagy-Britannia idáig túl toleráns volt a radikálisokkal szemben, de ennek ezennel vége.
A második legmagasabb szint súlyos terrorfenyegetettséget jelent, egyben magában foglalja azt is, hogy feltehetően újabb terrortámadásokra kell felkészülni országszerte. A szint megállapítása nem a kormány kompetenciája, arról a Terrorizmuselemző Központ, a JTAC és a Scotland Yard terrorellenes szekciójának vezetői közösen döntenek.
A manchesteri támadást követően néhány napig a legfelső, kritikus szint lépett érvénybe. Ez magában foglalja, hogy a nagyvárosokat fegyveres alakulatok védik a rendőrök mellett. A készültséget aztán újra „súlyos” fokozatúra csökkentették, az utcákat elhagyták a katonák és a fegyveresek. A londoni merénylet sem ad okot a szint megemelésére. A brit kormány mindazonáltal megerősíti a londoni hidak védelmét.
Jelenleg 11 ember van őrizetben a londoni támadás miatt (egy 55 éves férfit már elengedtek), de May megerősítette, hogy a Scotland Yard azonosította az elkövetőket, ám a személyazonosságukat a nyomozás érdekeire való tekintettel egyelőre nem hozzák nyilvánosságra. Az áldozatok azonosítása folyamatban van, a miniszterelnök szerint sok közülök külföldi állampolgár. A támadásnak 7 halottja, 48 sérültje van, 21 közülük válságos állapotban.
May hétfőn egy londoni kampányrendezvényen is felszólalt. Ott arról beszélt, hogy az ország „túl sok toleranciát tanúsított” a szélsőségekkel szemben, ezért új terrorellenes stratégia kidolgozására van szükség. A radikalizmus elleni fellépés koordinációjára May bizottságot hozna létre. A miniszterelnök reagált a vádakra, amik szerint belügyminiszterként 20 ezerrel csökkentette a rendőri állomány létszámát – szerinte ezek a leépítések nem érintették az elhárítást, sőt a fegyveres osztagok létszáma 1500-al növekedett. (BBC/MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.