Szerdán, ahogy azt múlt pénteken a Fehér Ház már előre jelezte, Donald Trump aláírta a törvényt, amely lehetővé teszi újabb szankciók bevezetését Oroszországgal szemben, és korlátozza az elnök lehetőségét, hogy enyhítsen azokon.
A jogszabályt korábban nagy többséggel szavazta meg az amerikai kongresszus és a szenátus is, rég tapasztalt egyetértés fogalmazódott meg a Demokrata Párt és a republikánusok részéről. A képviselőház 419 igen és 3 nem szavazattal adta áldását a törvényre, nyomás alá helyezve ezzel az oroszokkal folyamatosan egyensúlyozni próbáló elnököt.
Több politikai elemző már a szavazás előtt felhívták a figyelmet arra, hogy a törvény elfogadása vereséget jelentene az újabb szankciók elfogadását ellenző Trump számára, mert meghiúsíthatja az amerikai-orosz kapcsolatok javításához fűzött reményeit. Az elnök korábban arról beszélt, hogy "több mozgásteret" szeretett volna a viszony alakításában.
"Trump persze megvétózhatja az egyezséget, de azzal nagyon kényelmetlen helyzetbe kerülne: sosem mosná le magáról, hogy támogatja Moszkva politikáját" - írtuk az egyezség kibontakozása idején.
A szankciók Iránra és Észak-Koreára is vonatkoznak, de politikai tekintetben az oroszokkal szembeni fellépés számít a legjelentősebbnek.
Az amerikai elnök egészen az elmúlt napokig próbált nem ellenségesnek tűnni Oroszország felé. Azóta menesztett kommunikációs igazgatója, Anthony Scaramucci múlt hét végén például még arról beszélt, hogy Trump továbbra sem fogadja el az amerikai hírszerzés jelentéseit Oroszországról.
Putyin mindenesetre nem várta meg a reakcióval az elnök döntését, és már azt megelőzően harmadára csökkentette az amerikaiak oroszországi diplomáciai képviseletein engedélyezett dolgozói létszámot. Rex Tillerson külügyminiszter ezek után beszélt arról, hogy a Szovjetunió széthullása óta nem voltak ilyen ramaty állapotban az orosz-amerikai kapcsolatok, és van még hová zuhanni.
Az Egyesült Államok a Krím-félsziget 2014-es lerohanása, az Ukrajnában harcoló kormányellenes lázadók támogatása és az amerikai elnökválasztási folyamatba történt beavatkozás miatt pártolják a szankciókat Vlagyimir Putyin és szövetségesei ellen. (New York Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.