90 százaléka szavazott Katalónia függetlenségére azoknak, akik nem kis kockázatot vállalva urnákhoz járultak vasárnap, hogy döntsenek a közösség elszakadásától.
Ezt Jordi Turull katalán kormányfő jelentette be hétfő hajnalban Barcelonában. Számszerűen ez anniyt jelent, hogy a 2,26 millió szavazó közül több mint 2 millióan döntöttek a régió függetlensége mellett, és mindössze 8 százalék szavazott a másik irányban. 5,34 millióan voltak jogosultak szavazni, a részvételi arány 42,3 százalékos volt.
A katalán elnök vasárnap este azt ígérte, ha győznek az elszakadáspártiak, kihirdeti a köztársaságot.
A spanyol állam minden rendelkezésére álló eszközt bevetett, hogy megakadályozza az alkotmányellenesnek minősítette referendumot: Barcelonában összesen 844-en sérültek meg azért, mert gyakorolni akarták jogaikat és összetűzésbe keveredtek a rendvédelmiekkel. A hatóság soraiból 33-an szorultak ápolásra.
Európában szinte sehol nem látható jelenetek zajlottak le vasárnap a katalán fővárosban. A katalán autonómia mellett állók testükkel védték a szavazóhelyiségeket, miközben a rendőrök gumilövedékekkel és gumibotokkal próbálták oszlatni a tömegeket.
Az urnáktól maszkos rendőrök rángatták el a szavazni próbálókat. A spanyol kormány közben úgy nyilatkozott, hogy arányos intézkedések történtek csupán. Mariano Rajoy miniszterelnök konkrétan azzal állt ki a nyilvánosság elé, hogy "nem is történt semmiféle népszavazás Katalóniában" , csupán egy autonómiára törő kisebbség megpróbálta megzavarni az alkotmányos rendet.
Két szakszervezet is sztrájkot helyezett kilátásba a referendum másnapján. A legnagyobb spanyol dolgozói tömörülés, a CCOO tüntetéseket is bejelentett a katalóniai polgármesteri hivatal előtt, míg az UGT hétfőn határoz az esetleges munkabeszüntetésekről.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.