Bár a magyar kormány egyfolytában arról beszél, hogy a keresztény kultúráját megtagadó, Soros György kezében vergődő Nyugat minden erejével a migránsok betelepítésén fáradozik, a valóság egyre inkább hasonlít ennek az ellenkezőjére. Az Európai Unió vezetői az elmúlt egy évben egyre radikálisabb kísérleteket tettek a bevándorlás megállítására, például attól sem riadtak vissza, hogy az EU pénzén kínozzák a menekülteket Líbiában, csak ide ne jöjjenek. De készült olyan megállapodás is, amely rengeteg pénzt küldött volna Afrikába, hogy helyben fékezzék meg a migrációt – ezt azonban Magyarország egyedül megvétózta. Meg is vádolták a magyar kormányt, hogy akadályozza az illegális migráció elleni harcot.
Most egy újabb taktikát próbálhat ki az unió, ha jövő héten a tagországok kormányfői elfogadják azt a tervezetet, amelyről az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk már intenzív tárgyalásokat folytat. A Politico által ismertetett tervezet lényege, hogy
az EU határain kívül szétválogatják a menekülteket és a gazdasági bevándorlókat, és akinek nem jár menedék, azt hazaküldik.
Valami hasonlót legutóbb Emmanuel Macron francia elnök vetett fel, méghozzá a radikálisan bevándorlás-ellenes olasz miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatón. Mindketten arról beszéltek, hogy „menedékközpontokat” kell létrehozni a Földközi-tenger afrikai partjain, hogy a kérelmeket már ott elbírálhassák, és így megkíméljék az életveszélyes tengeri úttól a kivándorlókat. A Politico cikkében vázolt elképzelés regional disembarkation platformnak (regionális partraszállási állomásnak) nevezi ezeket a központokat, de a lényeg ugyanaz: valahol Afrikában és/vagy a Balkánon létrehozni egy helyet, ahol döntenek a menedékkérelmekről. Így aztán senkinek nem kellene tovább szenvednie a hosszú úton, az EU pedig elkerülhetné az újabb politikai válságokat.
Ezeket a központokat az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM) együtt tervezik működtetni. A csomag része lenne a határvédelmi kiadások növelése is. A tervezet nem írná felül a dublini egyezményt, amelyet évek óta képtelenek módosítani az unió megosztott vezetői, de a Politico szerint enyhítheti a politikai feszültségeket. De a lap hozzáteszi, hogy az EU-t azzal is vádolhatják ezek után, hogy kiszervezi a problémáit. Az is kérdés, hogy mely országokat és milyen feltételekkel sikerülhet rábeszélni az elosztó központok befogadására. Állítólag Tunézia és Albánia merült fel lehetséges helyszínként. Líbiában már vannak európai finanszírozású menekülttáborok, de ott például a legtöbb uniós ország biztonsági okokból nem tart fenn nagykövetséget, így az sem valószínű, hogy hatalmas hivatalokat küldenének oda.
Az egész terv elég meredeken hangzik, de állítólag van realitása. Az olasz és a francia kormány elméletben már támogatja az ötletet, de két évvel ezelőtt Orbán Viktor „tízpontos akciótervében” is szerepelt az EU-n kívüli hotspotok felállítása. A magyar miniszterelnöknél is korábban, 2015-ben pedig Soros György írt arról a később Soros-tervként elhíresült cikkében, hogy az EU-nak a határos országokkal és az ENSZ menekültügyi hivatalával közösen kell létrehoznia a kérelmeket feldolgozó központokat.
Donald Tusk minden kormánynak elküldte a tervét, és a napokban több kormányfővel is egyeztet róla.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.