Az Egyesült Államokban újranyitják az Emmett Till-gyilkosság dossziéját - jelentették amerikai lapok az AP hírügynökség igazságügyi minisztériumi forrásokat idéző információjára hivatkozva.
Emmett Till szimbolikus alakja az amerikai polgárjogi mozgalomnak. A 14 éves chicagói, fekete tinédzsert 1955-ben gyilkolták meg a déli Mississippi állam egyik kisvárosában, miután megvádolták azzal, hogy kikezdett egy fehér nővel. A gyilkosság nagymértékben hozzájárult az amerikai polgárjogi mozgalom megindulásához.
Az igazságügyi minisztérium már korábban átküldte a kongresszusnak a jegyzéket arról, hogy - a megoldatlan polgárjogi bűncselekmények szokásos évi áttekintésekor - döntés született a Till-dosszié újranyitásáról. A tárca szerint ugyanis új tényekre derült fény. A részletekről azonban a minisztérium nem kíván nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy folyamatban lévő ügyekről nem adnak felvilágosítást.
Emmett Tillt 1955 augusztusában meglincselték, agyonlőtték, majd megcsonkították a Mississippiben lévő Money városkában. Négy nappal korábban vádolták meg azzal, hogy flörtölni próbált egy fehér nővel. A nő férjét, Roy Bryantet és annak barátját fogták perbe a gyilkosságért, de a csakis fehérekből álló bíróság felmentette őket.
Bryant és barátja, J. W. Milam később egy újságnak adott interjúban elismerte, hogy ők rabolták el és gyilkolták meg a tinédzsert. A gyilkosság óta mindkét elkövető meghalt.
Az ügy szövetségi nyomozását 2007-ben lezárták, miután az igazságügyi minisztérium arra a következtetésre jutott, hogy nincs értelme a további vizsgálódásnak. A washingtoni tárca Mississippi állam kerületi ügyészéhez utalta az ügyet, de az esküdtszék nem élt újabb vádemeléssel.
Tavaly azonban feléledt az Emmett Till-gyilkosság körüli vita. Timothy B. Tyson észak-karolinai író és történész tollából Emmett Till vére címmel megjelent egy könyv, amely azt állította: Carolyn Bryant Donham, a nő, akit a vádak szerint Till megkörnyékezett, beismerte, hogy hazudott, amikor megvádolta a fiatalembert. Amerikai sajtójelentések szerint e könyv állításainak tudható be a dosszié újranyitása. (MTI, BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.