Az üvegházhatású gázok kibocsátásának tervezettnél hatékonyabb csökkentésére kötelezte a hágai kormányt kedden egy holland fellebbviteli bíróság; a döntés értelmében 2020-ra legalább 25 százalékkal vissza kell szorítani a kibocsátást az 1990-es szinthez képest.
A bíróság helybenhagyta az ügyben 2015 nyarán meghozott elsőfokú ítéletet, amely határozottabb fellépést rendelt el a klímaváltozás elleni harcban.
A kormányt az Urgenda környezetvédő szervezet perelte be 900 állampolgár nevében, leszögezve, hogy a Föld felmelegedése elleni harcban mutatott tétlenségével az állam megsérti az emberi jogaikat.
A kibocsátás tavaly mindössze 13 százalékkal volt alacsonyabb az 1990-es szintnél Hollandiában, amely sajtóhírek szerint az egyik legnagyobb szennyezőnek számít az Európai Unióban.
A bírósági döntés egy nappal az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentésének megjelenése után született.
A kormány 2015-ben arra hivatkozva fellebbezett, hogy szerintük ezzel a bíróság alakítaná a kormányzati politikát. Ugyanakkor a fellebbviteli bíróság szerint a bíróságnak épp az is a dolga, hogy betartassa azokat a nemzetközi szerződéseket, melyekhez az ország csatlakozott, így például az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
A keddi döntés után a kormány jelezte, hogy meg fogják vizsgálni az ítéletet, és nem zárják ki egy további fellebbezés lehetőségét sem, de addig is eleget fognak tenni a bíróság határozatának. (MTI, New York Times)