A szeptemberi svéd parlamenti választáson megerősödtek a bevándorlásellenes Svéd Demokraták, de a várt áttörésük elmaradt.
Ez is mutatja, hogy az ország rengeteg kihívással néz szembe a bevándorlás miatt, de a többség nem érzelmi alapon, hanem tények mentén próbálja kialakítani a véleményét.
Egy hetet töltöttünk a Svédországon belül is a sok ott élő bevándorlóról hírhedt Malmőben, és megpróbáltuk megérteni, hogyan gondolkodnak a helyzetről a svédek.
Beszéltünk migrációs szakértővel, aki elmondta, hogy a bevándorló hátterű svédek 80 százaléka integrálódik, 20 százalékkal viszont tényleg gond van, de ő sem tud a svédnél hatékonyabb integrációs modellt elképzelni.
Beszéltünk a helyi zsidóság képviselőjével, aki szerint tényleg sok az antiszemita a bevándorlók körében, de a muszlim vezetőkkel és a svéd kormánnyal együtt igyekeznek fellépni ez ellen.
Bemutattunk egy svéd civilszervezetet, ami sikeresen integrál és tanít bevándorló nőket.
És beszéltünk kinn élő magyarokkal is, akik szerint a svéd identitáshoz hozzátartozik, hogy ők egy jólelkű, befogadó nép.
A fenti videóban pedig összességében próbáltuk megmutatni, mi a helyzet most Malmőben.
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden
moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a
kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg. Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy
döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk,
és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség
és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is
várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol
hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.