Szinte tökéletes állapotban került elő Kelet-Szibériában egy tizennyolcezer éves kölyöktetem. Az örökfagy nem csak az állat orrát és fogait, de még a bajuszát, szemöldökét és bundáját is konzerválta. A svéd Paleogenetikai Központ munkatársai azonban egyelőre nem tudták megmondani, hogy kutya- vagy farkaskölyökről van-e szó.
We now have some news on the 18,000 year old #wolf or #dog puppy.
— Centre for Palaeogenetics (@CpgSthlm) November 25, 2019
Genome analyses shows it's a male. So we asked our Russian colleagues to name it...
Thus, the name of the puppy is Dogor!
Dogor is a Yakutian word for "friend", which seems very suitable. pic.twitter.com/epIz8mEpVW
„A központnak van Európa legnagyobb génbankja a világ összes kutyaféléjéből, de ebben az esetben nem tudtuk azonosítani az állatot az első vizsgálattal” - mondta Love Dalén, az egyik kutató.
Lehet, hogy nem is kutyáról vagy farkasról, hanem farkaskutyáról vagy korai kutyáról van szó, ami átmenet volt a farkas és a kutya között.
Here is another amazing find from the Belaya Gora site!
— Love Dalén (@love_dalen) April 16, 2019
Radiocarbon dating says it 18,000 years old.
Question: is it a #wolf cub, or possibly the oldest #dog ever found?
We are hoping to answer this by sequencing it's genome (it has 43% endogenous DNA).
But what do you think? pic.twitter.com/MTZ918GFBf
Egyelőre csak annyi biztos, hogy a kölyök kan, és tejfogai alapján alig kéthónapos lehetett, amikor elpusztult. A halál okát sem tudják pontosan megmondani, de a tetem helyzetéből arra következtetnek, hogy nem valamilyen váratlan esemény okozta.
A kölyök a Dogor nevet kapta, ami jakut nyelven barátot jelent, angolul azonban a kérdést is magában rejti: kutya ez, vagy mégis mi a fene? (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.