Hétfőtől a 65 év feletti orvosok és más egészségügyi (szak)dolgozók nem találkozhatnak közvetlenül a betegekkel, mert életkoruk miatt különösen kitettek a koronavírus-járványnak. Mindez abból a levélből derült ki, amit Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter és Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár küldött az intézményvezetőknek. A levél alapján arra következtethetünk, hogy a korlátozás a szakellátásban és a háziorvosi ellátásban dolgozókra is vonatkozik.
Az új rendelkezés szerint a 65 év feletti dolgozókkal a kollégáik is csak távkonzultációt folytathatnak, kerülniük kell a személyes találkozást. Azoknak a háziorvosoknak pedig, akik az ügyeletet nyújtó munkatársaikkal együtt sem tudják átszervezni az ellátást, azt írták, kérjenek segítséget a fenntartójuktól.
A levél szerint a minisztériumban megkezdték az önkéntesek szervezését is „a betegellátás biztonságát és a kollegák egészségét megfelelően szolgáló megoldás érdekében”, de erről későbbre ígérnek részleteket.
Vasárnapi javaslatcsomagjában a Magyar Orvosi Kamara is ellenezte a 65 év feletti egészségügyi dolgozók mozgósítását. „A legrosszabb prognózisú csoportot tennénk ki ezzel a legnagyobb kockázatnak. Kifejezetten a védelmükre kellene törekedni, rájuk a járvány lezajlását követően továbbra is nagy szüksége lesz a magyar egészségügyi rendszernek” - írták.
A döntés orvosok és szakdolgozók tízezreit érintheti. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ 2018-as beszámolója szerint csaknem 15 ezer 65 év feletti orvos dolgozik az országban (ebben nincsenek benne a fogorvosok):
Ugyanez a jelentés több, mint 30 ezer 65 év feletti egészségügyi szakdolgozóról ír. Igaz, ez számos szakmacsoportot magába foglal, olyanokat is, amelyek akár kevésbé lehetnek relevánsak a koronavírus-járvány kezelése szempontjából. Fontos lehet viszont, hogy a felnőtt ápolás és gondozás szakmacsoportban tízezer 65 év feletti dolgozik (ezeket az adatokat a jelentés 17. oldalán lehet megnézni).
Nem lehet ilyen rendeleti úton közelíteni. Fel kell ajánlani az idősebb kollégáknak, hogy akik akarnak, azok ne vegyenek részt a betegellátásban, de nem kizárni minden 65 év felettit. Nem marad, aki ellássa a betegeket
- mondta az intézkedésről a 444-nek Falus Ferenc, volt országos tisztifőorvos.
A 444-hez eljutott dokumentumok között van az új, március 13-i koronavírus esetdefiníció is, ami alapján elrendelhetik a betegek tesztelését. Ebből több dolog is kiderül:
Bűnös tévedés, ami itt szerepel. Magas láz egyáltalán nem jelentkezik minden súlyos esetnél, erre már teljesen egyértelmű, igazolt tanulmányok vannak
- mondta a 444-nek az új esetdefinícióról Falus.