Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtökön terjesztette az országgyűlés elé azt a törvényjavaslatot, amivel a kormány az állam nevében csatlakozik a Mathias Corvinus Collegiumot (MCC) működtető Tihanyi Alapítványhoz, és ezzel egyidőben nagyon komoly vagyonelemeket ad át.
Az MCC a honlapján saját magát tehetséggondozó intézményként határozza meg, aminek alapítója és kurátora az a Tombor András, aki leginkább Habony Árpád hitelezőjeként vált ismertté, de a Mészáros Lőrinccel közös cége, az Atmedia értékesítheti a közmédia, a TV2 és az ATV reklámidejét is. Pár éve a kormánynak bedolgozó Századvég az MCC-vel közösen alapította meg a Migrációkutató Intézetet.
A kormány most a csatlakozásért cserébe ingyen az MCC alapítványának adja:
A kormány a Corvinus Egyetem átalakításának mintájára a Tihanyi Alapítványt is közérdekű vagyonkezelő alapítványként veszi nyilvántartásba. Egyébként akkor az egyetem szintén a MOL Nyrt. és a Richter Nyrt. 10-10 százalékos részvénypakettjét kapta alapító vagyonként.
Az MCC alapítványa a MOL és Richter részvényeivel a zsebében az azokhoz kapcsolódó 2019. év után járó osztalékra is jogosult. De a javaslat kimondja, hogy ha „az osztalék fizetése szempontjából figyelembe veendő napon még nem történik meg a részvények tulajdonjogának átruházása vagy az Alapítvány a részvények kibocsátójának alapszabálya alapján részvényesi jogait a részvények kibocsátójával szemben még nem gyakorolhatja”, akkor tulajdoni hányadra jutó osztaléknak megfelelő összeget az állam a részvények tulajdonjogának átruházását követő harminc napon belül megfizeti az alapítványnak.
És bizonyos feltételek mellett ezeket a részvényeket el is adhatja az alapítvány. Ha az MCC el akarná adni a részvényeket, akkor először az államnak kell ajánlatot tennie. De ha a kormány a nyilatkozat közlésétől számított 90 napon belül jelzi, hogy nem akar élni a vételi jogával, vagy ha 90 napon belül nem nyilatkozik, akkor az állam vételi joga megszűnik.
A törvényjavaslat ezekkel együtt az MCC-nek adott ingatlanon megvalósuló tehetséggondozási központ kivitelezési munkálataival kapcsolatos közigazgatási hatósági ügyeket nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé és a beruházást kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánítja.
Egy hozzánk eljutott belső levélben Tombor András a javaslatot így értékelte:
„Eljött az idő, hogy az MCC jelentős lépést téve előre olyan kiemelt nemzeti intézménnyé váljon, alapítványi kereteit megtartva, mint a Tudományos Akadémia, a Nemzeti Múzeum vagy a Nemzeti Színház. ”