Kedden délután egyszer csak hozzáadtak 181506 tesztet a kormányzati járványoldalon szereplő mintavételek számához. Az operatív törzs tájékoztatójából kiderült, hogy ez az iskolákban, óvodákban, bölcsődékben, idősotthonokban és egészségügyi szolgáltatóknál végzett antigén gyorsteszteket takarja.
A tesztelés eredményeiről György László államtitkár számolt be, akinek Müller Cecília tisztifőorvos külön megköszönte a munkáját.
„Őszintén megmondjuk, hogy nagyobb részvételi arányra számított az operatív törzs, mint amivel találkoztunk”- mondta György László. A 181506 teszt 2,44 százaléka lett pozitív, ami 4436 főt jelent.
A fertőzötteknek jelentkezniük kellett a háziorvosnál, aki akkor engedélyezheti a munkába állást, ha legalább három napja tünetmentesek. Kérhet PCR-tesztet is. A tesztelés folytatódik, most bevonják az államigazgatásban dolgozó ügyfélszolgálati munkatársakat is.
Az operatív törzs a csoportos tesztelés adatközlésével sem könnyíti meg a helyzet nyomonkövetését. A mintavételek számát csak összesítve közlik, benne a tavasz óta elvégzett tesztekkel. Ehhez adták most hozzá a 181506 tesztet.
Müller Cecília elmondta, hogy a csoportos tesztelésen kiszűrt fertőzötteket viszont folyamatosan feltüntették a regisztrált fertőzöttek számában. Erről nem szóltak előre, csak most, utólag derült ki.
Ennek azért van jelentősége, mert a kevés nyilvános adatból kiszámolható pozitív tesztarány (vagyis hogy az adott napon jelentett tesztek hány százaléka pozitív) fontos mutatója a vírus terjedésének. Az utóbbi napokban ez nagyon magasra, 60-70 százalékra rúgott. De ezek szerint felvittek az adatbázisba 4433 fertőzöttet anélkül, hogy a tesztjeiket rögzítették volna.
Ez nemcsak kívülről nézve átláthatatlan, hanem azok számára is, akik ezzel foglalkoznak. Kemenesi Gábor, a pécsi virológuscsapat tagja vasárnap először megkongatta a vészharangot az ijesztően magas arányszámok láttán. Majd kiegészítette a posztját:
„Felmerült, hogy az újonnan bevezetett antigén gyorstesztelés eredményei bekerülhettek a statisztikába, ám a tesztek száma nem. Erre vonatkozóan nem találtam forrást, örömteli lenne mert tompítaná az adatok negatív üzenetét, bár adatközlés szempontjából aggályos lenne”.
Ezek szerint tényleg ez a helyzet.