Mit lehet még hozzátenni ahhoz, ami tegnap este a szakadó müncheni esőben történt? A legegyszerűbb újraolvasni élő közvetítésünket, annyira jó volt az egész élmény.
A halálcsoportba került magyar válogatott a 270-ből összesen 6 percig volt hátrányban, a portugálok elleni első csoportmeccs utolsó hat percében. Sajnos az megpecsételte a sorsunkat. Hiába a bravúros döntetlen az aktuális világbajnok franciák és a sokszoros világbajnok németek ellen, két ponttal az utolsó helyen zártuk a csoportkört, és ezzel kiestünk.
De míg a franciák elleni meccs után néhányan moroghattak, hogy nem kellene egy döntetlent győzelemként ünnepelni, a németek elleni teljesítmény után ilyen tényleg senkinek nem juthat eszébe. 90 percen át a játék semmilyen aspektusában nem tudtak felénk kerekedni a házigazdák, a 2:2 teljesen igazságos eredmény volt. A mi balszerencsénk, hogy ez csak a németeknek volt elég a továbbjutáshoz.
Igen, a németeknél volt többet a labda, de ez többnyire teljesen meddő fölény volt, nagy helyzetek nélkül. A magyarok csapatként és egyénileg is tökéletesen játszottak, tulajdonképpen csak egyetlen egyet hibáztunk. Sajnos Gulácsi bakijából született a németek első gólja.
Annyi mindennek lehetett örülni ezen a meccsen, hogy nehéz bármit kiemelni.
Mindenki döntse el magában, hogy a rendszerváltás előtt mikor játszott utoljára ekkorát a magyar válogatott, mert hogy azóta nem, az biztosi. Csányi Sándor tegnapi értékelése, hogy a csapat néhány éven belül a világ legjobbjai között lehet, az elhangzás pillanatában őrültségnek tűnt. Talán néhány nap vagy év múlva ismét annak fog tűnni. De most, aki látta ezt a meccset, simán elhiszi.
Marco Rossi kicsit csalódottan, de büszkén értékelte a magyar válogatott teljesítményét az EB-n:
„Hihetetlennek és elképzelhetetlennek tűnt, hogy továbbjuthatunk, de sajnos a legszebb tündérmeséknek sem mindig tökéletes a vége. (...) A magyar futball közelmúltja alapján ez hatalmas eredmény, amit ebben a csoportban elértünk. Nem tudom, mely válogatottak lettek volna képesek két pontot szerezni ebben a négyesben. Erre az együttesre évek múltán is büszkeséggel fognak emlékezni a szurkolók, és én is büszke vagyok arra, hogy az edzőjük lehetek”
Német kollégája, Joachim Löw is méltatta a magyar csapatot:
„Tudtuk, hogy nem lesz sok területünk, így amikor hátrányba kerültünk, nagyon nehéz volt egyenlíteni. A második bekapott gól után pedig nagyon jó mentalitás és csapatszellem kellett ahhoz, hogy ismét sikerüljön egyenlíteni. Az tervezett volt, hogy a 80. perctől mindent egy lapra feltéve támadni fogunk. Mindent be kellett vetnünk, hogy ez összejöjjön.”
Nagy kár, hogy a magyar kormány homofóbiája és az UEFA gyáva megfutamodása ennyire rányomta a bélyegét a tegnapi meccs felvezetésére. Szerencsére a meccs alatt nem kellett ezzel foglalkozni. Úgyhogy ezzel kapcsolatban csak annyit szeretnénk mondani, amit a brit újságíró, Jeremy Cliffe írt Twitterre:
„Nagyon kényelmetlenül érzem magam attól, hogy sokan a magyar válogatotton bosszulják meg az Orbán-rezsim homofób politikáját. Nem tudjuk, mi a magyar játékosok pártállása. Legalább egy közülük nyilvánosan kritizálta Orbánt. Sok magyar, aki egyébként utálja Orbán Viktort, nézte ezt a meccset és szurkolt a válogatottjának (...) Fantasztikus a sok szivárványos zászló, de az, hogy ezeket a magyar _csapatnak_ mutogatják, nem pedig annak a miniszterelnöknek, aki el sem ment a meccsre, nekem inkább egy ziccer kihagyásának tűnik.”
Az F csoport tegnap este Budapesten játszott meccsén szintén 2:2 lett a végeredmény.
Ezen az Eb-n alig volt még meccs, ahol ekkora szerep jutott volna a bírónak. A spanyol Antonio Mateu Lahoz és csapata három büntetőt ítélt meg (sőt a meccs végén majdnem megadott még egyet a franciáknak), és mind a hármat be is lőtték, alapjaiban változtatva meg nemcsak a meccs, hanem az F-csoport állását is. A háromból az egyik büntető (a franciáké) ráadásul vitatható döntés is volt.
Az E csoportban eddig szerencsétlenkedő és csak két döntetlent felmutató spanyolok végre megrázták magukat. Morata ugyan kihagyott egy tizenegyest, de végül 5:0-ra legyőzték a szlovákokat, akik két öngóllal is segítették az ellenfelet. Az egyik tényleg évtizedek múlva is benne lesz a szilveszteri bakiparádékban. Jó kérdés, hogy ez a győzelem felszabadítja a spanyolokat, és a kieséses szakaszban már menni fog a szekér, vagy ez csak pillanatnyi fellángolás volt egy gyenge ellenfél ellen.
A csoport másik meccsén a svédek és a lengyelek, illetve Forsberg és Lewandowski csaptak össze. Előbb a svéd rúgott két gólt, aztán a második félidő végére a nagyot játszó Bayern-csatár visszahozta a csapatát, és ő is rúgott kettőt. A lengyelek a győzelemért mentek, ami a hosszabbításban végül egy újabb svéd gólt eredményezett.
A spanyolok és a svédek továbbjutottak, a szlovákok és a lengyelek kiestek.
Vége az EB csoportkörének, szombattól jöhet az egyenes kiesés. A nyolcaddöntők párosítása:
A további menetrend vizuális típusoknak:
A végső győzelem esélyei a kicsit a britek felé hajló William Hill fogadóirodánál:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.