November utolsó napján az Európai Bizottság nagyon fontos döntést hozott. Azt javasolta a Tanácsnak, hogy fagyasszanak be 3000 milliárd forint uniós forrást, ami járna Magyarországnak. Ugyanakkor azt is indítványozta a bizottság, hogy egy másik kalapból küldjenek Budapestre eddig szintén visszatartott milliárdokat. A magyar kormány és az EU konfliktusa annyira elburjánzott, annyi különböző szálon fut – amelyek össze is kuszálódnak egymással –, hogy azt már tényleg nehezebb követni, mint a Trónok Harcát.
A Newsroom új adásában a 444 podcast-univerzumának szinergiáit kihasználva megkértem Magyari Pétert, az Országzászló podcast műsorvezetőjét, hogy beszéljük át az EU és a magyar kormány konfliktusának állását, mert ha valaki átlátja a helyzetet, az ő.
Az adásban szétszálazzuk az összekuszálódott szálakat, tisztázzuk, hogy milyen eljárások milyen pénzeket érintenek, és hogy hol tartanak a különböző folyamatok. Azt is átbeszéljük, hogyan jutottunk el onnan, hogy már mindenki arra számított, meglesz a megállapodás, oda, hogy még a kormány is a pénzek befagyasztásával számol. Meg azt is, hogy mekkora politikai mozgástere marad ebben a helyzetben az Orbán-kormánynak, hogy miért szeret egyáltalán Orbán Viktor pont az Európai Bizottsággal hadakozni, és hogy valaha is véget érhet-e ez a szappanopera.
A podcast előtt-után mindenképpen érdemes elolvasni Magyari Péter múlt heti cikkét a bizottság várható bejelentéséről és annak előzményeiről, és szerdai elemzését magáról a bejelentésről.
A 444 podcastjait meghallgathatjátok Spotifyon, Google Podcaston, Apple Podcaston és az Amazon Audible szolgáltatás podcast oldalán és a több nagy platformon.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.