Január 26-án, néhány órával azután, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság kimondta, Izraelnek meg kell akadályoznia a gázai népirtást, a palesztinokat segítő legfontosabb ENSZ-ügynökség bejelentette, elbocsátotta több munkatársát, és vizsgálja, milyen szerepük lehetett az október 7-i terrortámadásokban és utóéletükben. Izraelből azonnal azzal vádolták meg az ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala a Közel-Keleten nevű, de angol rövidítéssel csak UNRWA-nak nevezett szervezetet, hogy szándékosan akkor hozták nyilvánosságra az ügyet, amikor a világ a hágai döntéssel foglalkozott. Lehet, hogy tényleg szándékos volt az időzítés, de, mint annyi minden az ügy körül, ez sem teljesen világos.
Az ügy kirobbanása óta eltelt napokban sem az UNRWA, sem az izraeliek nem közölték a nyilvánossággal, hogy pontosan kit és mivel vádolnak. A legtöbb részlet így abból a január 28-i New York Times-cikkből derült ki, amely izraeli titkosszolgálati forrásokra, valamint az izraeliek által amerikai partnereiknek átadott dokumentumokra hivatkozva azt állítja, hogy:
Az ENSZ történelme során több, egyetlen ügyre vagy régióra fókuszáló ügynökséget üzemeltetett, de ezek között is különleges helyzetben van az 1949-ben, alig néhány hónappal Izrael állam létrejötte után alapított UNRWA. Ahogy azt az ügynökség teljes neve is jelzi, a szervezet célja elsősorban azok a palesztinok segélyezése, elhelyezése lett volna, akik a zsidó többségű állam megszületésekor gyakorlatilag földönfutóvá váltak.
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!