Miután Novák Katalinnak kedden magyarázkodnia kellett amiatt, hogy kegyelmet adott a bicskei gyerekotthon pedofil exigazgatóját fedező bűntársnak, este részt vett Vahagn Hacsaturjánnal, az Örmény Köztársaság elnökével az Örmény Állami Pedagógiai Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködési megállapodásának ünnepélyes aláírásán. A magyar köztársasági elnök itt arról beszélt, hogy Örményországnak és Magyarországnak közös üzenete van Európa és a világ számára: közösen szeretnénk kimondani, hogy a keresztény értékrendnek van létjogosultsága.
Novák Katalin emlékeztetett arra, hogy volt olyan időszak a Magyarország és Örményország közötti kapcsolatban, amikor nem működtek a diplomáciai csatornák, de a közelmúltban sikerült a nézeteltéréseken, nehézségeken felülemelkedni. Arra már nem tért ki, hogy a diplomáciai kapcsolatok azért szakadtak meg, mert a magyar kormány 2012-ban kiadta Azerbajdzsánnak Ramil Safarovot, aki 2004-ben Budapesten baltával verte szét a fejét egy örmény katonának, aki vele együtt a NATO egyik nyelvtanfolyamán vett részt nálunk. Az azeri férfit hazájában már akkor is hősként ünnepelték, majd a kiadatás után elő is léptették. Az örmény-magyar diplomáciai kapcsolatok tavaly októberben álltak helyre.
Azonban Novák most arról beszélt, hogy a két országot közös gyökereik kötik össze, azok a keresztény alapok, amelyre támaszkodva nekikezdhették kapcsolataikat kiépíteni. Azt szeretnék üzenni a következő generációknak, hogy a magyaroknak és az örményeknek dolguk van egymással, felelősséggel tartoznak egymásért. Hozzátette, nemcsak keresztény gyökereik kötik össze a két országot, hanem az is, hogy közös üzenetük van Európa és a világ számára.
Igaz, ez a közös keresztény üzenet mintha kissé elhalkult volna, amikor Orbán Viktor tavaly novemberben a Türk Tanács ülésén nyilvánosan gratulált Ilham Alijev azeri elnöknek ahhoz, hogy több mint 100 ezer örmény üldöztek el a vitatott hovatartozású Hegyi-Karabahból. Akkor a magyar kormány ahhoz sem járult hozzá, hogy az Európai Unió közös nyilatkozatban ítélje el Azerbajdzsánt. Később az Azerbajdzsán elleni szankciókat sem támogatták.
Novák Katalin most kiemelte, hogy nem a háború, hanem a béke az, ami a hosszú távú megmaradáshoz és boldogsághoz hozzájárulhat.
És ahhoz, hogy ezt a békét megteremthessük közösségeinkben, országainkban, nemzeteink között, fel kell ismerni, hogy ehhez néha mindenkinek le kell mondania valamiről.
A két államfő az aláírási ceremónia után megtekintette az Örményország - VII-XIII. századi örmény templomok falfestményei című fotókiállítást. (MTI)