Rekordmagas volt a részvétel az önkormányzati és az EP-választáson.
Karácsony Gergely 324 szavazattal többet kapott, mint Vitézy Dávid.
Sosem volt még ennyi érvénytelen szavazat főpolgármester-választáson.
Hatalmas sikert ért el Magyar Péter és a Tisza Párt.
Tizenhat településen van szavazategyenlőség.
Hadházy Ákos szerint a lényeg nem változott.
292
poszt
Legújabbak elöl
Régiek elöl
Gyülekeznek a Tisza párt szimpatizánsai, Magyar Péter újságírók előtt beszél
Magyar Péter kampányváró hajójára érkeznek a meghívott vendégek, közben pedig a parton is gyülekeznek a szimpatizánsok.
Fotó:
Bankó Gábor/444
Magyar a sajtó közel harminc képviselőjének azt nyilatkozta, hogy nincs kedvezőbb vagy kedvezőtlenebb részvételi arány, annak van értelme, hogy ma megváltozik a magyar politika és a NER. Magyar szerint mostantól teljesen más helyzet lesz, és aki a kormányt le akarja majd váltani, az 2026-ban a Tiszára szavaz. Azt is elismételte, hogy csak akkor ül be a Fővárosi Közgyűlésbe, ha a Tisza nélkül sem a DK, sem a Fidesz nem tudná vezetni a várost.
Tudósítónk Bujdosó Andrea EP-jelöltet is látta a hajón.
Az FPÖ (Szabadságpárt) 27 százalékot kapott az exit poll szerint. Ezzel hat képviselőt küldhetnek Strasbourgba, kétszer annyit, mint ahányan eddig ültek a képviselőcsoportjukban. A második-harmadik helyen fej fej mellett, 23-24 százalék körül mérik az osztrák kancellár Karl Nehammer öt éve simán győző Néppártját és a szocieldemokratákat.
Herbert Kickl FPÖ-elnök egy májusi bécsi kampányrendezvényen.
Ezek a legaktívabb budapesti egyéni választókerületek – jómódú kertes házas részek az élen
A 18.30-as részvételi adatok alapján egyetlen fővárosi választókerületet találtunk, amelyben 70 százalék fölötti eddig a részvétel, ez pedig a 22. kerület 02-es számú választókerülete, ami Budafok kertes házas része.
69 százalék felett több budapesti választókerületet is találtunk, ebből kettő megintcsak a 22. kerületben van, a 01-es és a 04-es, az egyik a Kelenvölgy közeli kertes házas rész, a másik Budatétény, a kerület középső része.
Fotó:
ATTILA KISBENEDEK/AFP
A 12. kerületben és a 3. kerületben is voltak 69 feletti részek, előbbiben a 9-es választókerület, ami a Farkasréti temető környéke, utóbbiban a 11-es, ami Csillaghegy.
Pesten a 68 százalék feletti részvétel számít jelenleg kiugrónak, ezt a 16. kerületben a 11-es számú választókerület, azaz Mátyásföld, valamint a 21. kerületben, Csepelen a 02-es, Királyerdő és környéke.
Megkérdeztük Donáth Annát, lemond-e az elnökség, ha kiesnek az EP-ből
Azt mondta, erre térjünk vissza akkor, ha megvannak az eredmények. Jóslásokba nem bocsátkozott.
A kilátásaik nem túl jók, az utóbbi mérések szerint 5 százalék alatt maradhat a párt, amelynek jelenleg 2 EP-képviselője van. A pártban - más forrás szerint - egyébként azzal számolnak, hogy egy mandátumot szereznek. Ha ez így lesz, Donáth Anna pártelnök, listavezető folytatja a munkát az EP-ben.
Donáth Anna az eredményvárón tartott egy rövid beszédet is, amelyben megköszönte a párttagok és aktivisták munkáját, amire nagyon büszke.
Donáth Anna az eredményvárón
Fotó:
Windisch Judit
Az eredményváró helyszínén néhány párttag és szimpatizáns jelent meg. Donáth Anna elindult a kerületekbe, a momentumos, vagy a párt által támogatott polgármesterekhez.
Barabás Richárd: A részvétel magas, de Karácsony Gergely is magas
A Városháza parkban lesz Karácsony Gergely eredményváró bulija, ahol helyszíni tudósítóink szerint egyelőre nem sokan lézengenek. Maga Karácsony Gergely információink szerint csak akkor jön majd, amikor „értékelhető eredményekről” lehet beszámolni, addig is Barabás Richárddal, a Párbeszéd társelnökével tudtunk beszélni. Arra a kérdésünkre, hogy mit gondolnak a magas részvételről, Barabás azt mondta: „A részvétel magas, de Karácsony Gergely is magas.”
Barabás Richárd
Fotó:
Kristóf Balázs/444
A viccet félretéve azt is mondta, az elmúlt két napban - tehát Szentkirályi Alexandra visszalépése óta - éreznek egyfajta átrendeződést, vagyis érzésük szerint azok, akik a Visszalépésig Vitézy Dávidot szakpolitikák mentén haladó aspiránsnak tartották, „markánsan elfordultak” az LMP főpolgármester-jelöltjétől. Amit tetézett Bayer Zsolt támogatása, Orbán Ráhel instaposztja, és főleg Orbán Viktor ma reggeli szavazata, amit Vitézyre adott le. A saját helyzetüket pozitívan értékelik, Barabás optimista a Karácsony Gergely győzelmével kapcsolatban, és a fővárosi lista tekintetében is.
„A fideszes B-jelölt” - azaz Szentkirályi - visszalépése óta szerintük polarizálódtak a szavazatok a Párbeszéd-DK-MSZP lista és a Fidesz listája között, emellett Barabás a tekintetben is derűlátó, hogy a Momentum, illetve a Magyar Kétfarkú Kutyapárt is szerez mandátumot, vagyis „azok, akiknek a város a szívügye, és akik szoros szövetségeseink, szintén bejutnak a Fővárosi Közgyűlésbe”.
Fotó:
Kristóf Balázs/444
Az EP-választással kapcsolatban Barabás is óvatosabban fogalmazott. Szerinte ha igazak azok a számok, amiket a közvélemény-kutatók eddig közzétettek, az mindenképpen „furcsa”, tekintve az elmúlt hónapok eseményeit a „pedofilbotránytól” az orosz hekketrámadásokig. „Akkor le kell vonnunk a tanulságokat, és el kell fogadnunk, hogy valami nagyon mást kérnek a választók. Ha pedig ezek a számok nem igazak, akkor végképp el kell felejteni a közvélemény-kutatásokat” – utalt Barabás arra, hogy a legutóbbi országgyűlési választások eredményei is eléggé eltértek azoktól a számoktól, amikkel előzetesen találkozhattunk a közvélemény-kutatásokban.
Közvetlenül az urnazárás után a Facebookon jelentette be Tordai Bence, a Párbeszéd parlamenti képviselője, hogy ma kilépett a Párbeszédből, és a továbbiakban „Buda zöld, független ellenzéki országgyűlési képviselőjeként és a Budai Zöld közösség tagjaként” folytatja. Azt írja, akkor döntötte el, hogy kilép, amikor a Párbeszéd testületei úgy döntöttek, a párt a 2024-es EP- és a 2026-os országgyűlési választáson is a DK listáján indul.
Legkésőbb június végére lehet meg az EP-választás eredménye
A szavazókörök zárása után a szavazatszámlálók elkezdik összesíteni a leadott voksokat, de a külképviseleteken és a levélben leadott szavazatok „bevárása” miatt az EP-választás eredményét csak később lehet megállapítani, addig csak előzetes eredményről lehet beszélni Magyarországon, írja az MTI. A szavazókörök zárásával a 10 119 szavazókörben elkezdték összeszámolni a szavazatokat, és jegyzőkönyvet is kiállítanak a szavazás szavazóköri eredményéről.
A választási iroda tájékoztatása szerint 4 416 794-en szavaztak 18:30-ig. Ez azt jelenti, hogy 221 ezernél van az 5 százalékos bejutási küszöb az EP-választáson.
Hivatalosan is véget ért a választás, jelentette a köztévé riportere a Nemzeti Választási Irodából. Így megkezdődött a voksok összeszámlálása is.
Fotó:
Lehoczky Péter/MTI/MTVA
Este 7 órakor befejeződött az önkormányzati, nemzetiségi és európai parlamenti (EP-) képviselők választása Magyarországon, a 10 119 szavazókörben. Ha este 7 órakor még sorban állnak választópolgárok a szavazáshoz, akkor ők még szavazhatnak, a később érkezők azonban nem, írja az MTI.
Magyar Péter megérkezett az a38 mellett álló hajóra, ahol a Tisza párt eredményváróját tartják. A hajón egyelőre újságírók és párttagok várakoznak, a rakparton pedig kivetítőn követhetik az eseményeket a szimpatizánsok. Tudósítónk szerint egyelőre nincsenek olyan sokan.
21 Kutatóközpont: Fidesz 44, Tisza 32, baloldal 8 százalék
Négy magyar párt EP-be jutását valószínűsíti a 21 Kutatóközpont utolsó három napban készített felmérése. A Fidesznek 44, a Tisza pártnak 32, a DK-MSZP-Párbeszéd listának 8 százalékot mértek. Ez azt jelenti, hogy a Fidesz 11, a Tisza 7-8, a DK 1 vagy 2 EP-mandátumot szerez, és úgy becsülik, hogy a Mi Hazánk is szerez 1 mandátumot.
Az LMP eredményváróján látványos, hogy ez a párt most csak Vitézyről szól
Ha jól kattintgatom a valasztas.hu-t, a 3000 magyarországi polgármesteri szék közül az LMP három budapesti kerületéért és két vidéki városéért indul önállóan (jobbára tök esélytelenül). Ami az európai horizontot illeti, a párt eddig egyszer tudott egy darab képviselőt küldeni az EP-be, 2014-ben 5 százalékos eredménnyel Meszerics Tamást. 2019-ben 2,18 százalékot kaptak, az idei kampányban ez már elérhetetlennek tűnik. A támogatottságuk a mérésekben hibahatáron belüli, vagyis 0-2 százalék volt, és még az európai pártcsaládjukban is felfüggesztették őket Vitézy fideszes kötődése miatt.
Az eredményváró helyszíne két házzal Schmidt Mária múzeuma mellett van, kacsint-kacsint, egy snájdig Andrássy úti villában. Az otthonos iroda dekorja belvárosi romkocsmára emlékeztet, csak az erkélyről jobb a panoráma. Hogy mennyire érdekes Vitézy eredményváróján az őt jelölő párt, azt jól mutatja a kamerák iránya:
Rivaldafényben Vitézy logófala, jobbra, ahova senki nem néz, az LMP-é
Ha minden jogorvoslati lehetőséget kihasználnak a jelöltek
akkor akár július közepéig is eltarthat, mire végleges eredményeink lesznek az önkormányzati választásokról, írja az MTI. A jogszabályok szerint vasárnap addig kell számlálni a szavazatokat, amíg kétszer egymás után ki nem jön ugyanaz az eredmény. Ezeket lehet aztán felvezetni a hivatalos jegyzőkönyvbe, amit minden bizottsági tagnak alá kell írnia. A helyi, illetve a területi választási bizottságok hétfőn összegzik a jegyzőkönyvi eredményeket, megállapítják, ki nyerte a polgármester és kik lettek a közgyűlés tagjai.
A helyi, illetve a területi választási bizottság határozatával szemben három napon belül lehet jogorvoslattal élni a területi (vármegyei, fővárosi) választási bizottságoknál, illetve a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB). Az NVB három napon belül elbírálja a fellebbezéseket, majd innen a Kúriához lehet fordulni három napig, a bíróság pedig nyolc napon belül hozza meg a jogerős végeredményről szóló határazot. (via MTI)
Az 5 százalékos küszöb eléréséhez már legalább 200 ezer szavazat kell
Délután öt óráig majdnem 4 millió magyar ment el szavazni: 3 991 444-en adták le az EP- és önkormányzati választáson a voksukat, ami 50,69 százalékos részvételt jelent.
És azt is, hogy az európai parlamenti választáson az 5 százalékos bejutási küszöb eléréséhez már most láthatóan legalább 200 000 szavazatra lesz szükség (a 3 991 444 öt százaléka 199 573).
A kisebb pártok közül a Momentum legutóbb a 2019-es EP-választáson indul önállóan, akkor 344 512 szavazatot kapott, ami 9,93 százalékot jelentett (de alacsony, 43,58 százalékos részvételnél). A Mi Hazánk országos listájára a legutóbbi, 2022-es parlamenti választáson 332 487-en szavaztak, az akkor 5,88 százalékos eredmény volt (sokkal magasabb, 70 százalék körüli részvételnél).