Orbán úr visszaélhet az EU-elnöki pozíciójával, de egy dolgot biztosan nem csinálhat: nem képviselheti sem a NATO-t, sem az EU-t. Nem beszél sem az én országom, sem bármely más ország nevében, a sajátján kívül.
Ezt írta ki az X-re Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter, aki a NATO-csúcs utáni sajtótájékoztatón nagyon határozottan leszögezte, hogy a magyar miniszterelnök sem az EU, sem a NATO álláspontját nem képviseli, a nevükben nem beszél.
Mr. Orban might be abusing the position of the EU presidency, but what he is certainly not doing is representing either NATO or the EU. He does not speak for my country or any country except his own. pic.twitter.com/fKi8aW3S3b
— Gabrielius Landsbergis🇱🇹 (@GLandsbergis) July 11, 2024
Gabrielius Landsbergis nem először bírálja nyilvánosan Orbán Viktort, a litván külügyminiszter legutóbb május végén fejtette ki, hogy szerinte a magyar kormány szisztematikusan akadályozza az Ukrajna támogatására szolgáló uniós intézkedéseket, ezzel pedig az Európai Unió külpolitikai jelentőségét veszélyezteti.
Landsbergis akkor úgy vélte, az Uniónak valamilyen megoldást kell találnia rá, hogy megkerülje a magyar kormány által állított akadályokat.
Orbán Viktor épp ma reggel tett közzé egy fotót, amelyen Donald Trumppal pózol, mint írta, az a jó híre, hogy Trump meg fogja oldani a békét.
A magyar miniszterelnök az elmúlt szűk két hétben, amióta Magyarország átvette az EU Tanácsának soros elnökségét, a saját narratívája szerint békemissziót teljesít. Ennek keretében tárgyalt már Zelenszkij ukrán elnökkel, három nappal később pedig elrepült Moszkvába, és Putyinnal is megbeszélést folytatott. Innen Kínába repült, ahol már Hszi Csin-ping kínai elnökkel parolázott, igaz, útközben tett egy kis kitérőt Azerbajdzsán felé is, ahol benézett a Türk Államok találkozójára. Kínából Washingtonba vitt az útja, a NATO-csúcs után pedig még Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is értekezett a békemisszióról. Ezután jött Trump.
A nyugat vezető politikusai sorra határolódnak el a békemissziózó miniszterelnöktől, és sietnek leszögezni, hogy sem a NATO, sem az EU nem hatalmazta fel arra, hogy ilyen tárgyalásokat folytasson. Sőt, a Bloomberg értesülése szerint hat uniós tagállam már azt vizsgálja, hogyan bojkottálhatja a soros magyar elnökség hivatalos programjait. Észtország, Finnország, Lettország, Lengyelország, Litvánia és Svédország bejelentette, hogy a nyári informális miniszteri találkozókra nem küldi el a minisztereit.
A Bloomberg az Orbán-Trump találkozó előtt arról írt: a magyar miniszterelnök azzal, hogy ilyen szűk időkeretek közt tárgyalt Putyinnal és találkozik Trumppal is, ismét felerősíti azokat az aggodalmakat, hogy ő közvetít Trump és Putyin között. Az Orbán-látogatás részleteit ismerő, névtelenséget kérő forrás szerint Trump nem kérte meg a magyar miniszterelnököt arra, hogy segítsen bármilyen orosz-ukrán békeegyezmény tető alá hozásában, a látogatást informális találkozónak nevezte.