Ha a háború menetét nem is fordította meg, komoly felfordulást hozott Ukrajna meglepetésszerű betörése Oroszországba: a múlt héten megindított kurszki akció váratlanul érte Moszkvát, és az orosz vezetés azóta sem volt képes visszaszerezni az irányítást a régióban.
Ukrán források szerint a haderejük mintegy ezer négyzetkilométert ellenőriz jelenleg Oroszországban, ami szinte ugyanannyi, mint amennyit az orosz hadsereg idén egész évben el tudott foglalni Ukrajnából. Legalább 120 ezer embernek kellett elmenekülnie az otthonából, ezzel pedig az Ukrajna ellen indított „különleges katonai hadművelet” hirtelen sokkal élesebben vált az orosz emberek mindennapjainak részévé.
Az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó kérdés, hogy a jelek szerint a Kurszkba vezényelt, és ott tömegesen ukrán fogságba kerülő orosz katonák között akadtak orosz sorkatonák is. Ez pedig meglehetősen érzékeny téma Oroszországban: a sorkatonák zömében 18-19 éves fiatalok, akik az egyéves kötelező kiképzésükön vesznek részt, és akikkel kapcsolatban Putyin a háború kezdetén megígérte, hogy nem fogják őket az ukrán frontra küldeni. Oda végül jól fizetett szerződéses katonák, zsoldosok, illetve börtönből a harctérre kiengedett bűnözők mentek.
Viszont most a harcok orosz területen zajlanak, és független orosz lapok több tucatnyi olyan esetről értesültek, amikor sorkatonai szolgálatukat teljesítő fiatalok tűntek el Kurszkban. A New York Timesnak az orosz katonai szolgálat alól kibújni próbálóknak segítő civil szervezet vezetője, Grigor Szverdlin arról beszélt, hogy úgy tudják, azok a sorkatonákat, akiket kiképzésre a kurszki régióba vezényeltek, és akik az ukrán betöréskor visszavonultak, azóta visszaküldték a területre, hogy harcoljanak. Szervezetüket több mint 20 sorkatona vagy családtagja kereste meg, hogy segítsenek megúszni a harcot.
Támogasd a munkánkat, csatlakozz a Körhöz, hogy elérd az exkluzív tartalmainkat!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.