„Orbán Viktor nem az Európai Uniót képviseli, az EU soros elnökének nincs hatásköre külpolitikai kérdésekben” – mondta Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a magyar kormányfő grúziai útja előtt. Ugyanerre figyelmeztetett akkor is, mikor Orbán a soros elnökség első napjaiban Putyinnal tárgyalt Moszkvában a „békemisszió keretében”.
Noha a grúz választással kapcsolatban számos aggály merült fel, az ellenzék és az államfő sem ismeri el a választás eredményét – erről részletesen később -, Orbán már szombaton gratulált az oroszbarát kormánypártnak, a Grúz Álomnak a győzelemhez, majd Havasi Bertalan sajtófőnök megerősítette, Orbán hétfőn Grúziába utazik Irakli Kobakhidze miniszterelnök meghívására.
Az út miatt Thijs Reuten holland EP-képviselő felszólította az EU 26 másik tagállamát és a Bizottságot, hogy lépjenek fel a magyar vezetővel szemben. „Az, hogy Orbán legitimálja ezeket a választásokat, magát az EU-t ássa alá.”
Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök pedig arról írt, „miközben Grúziát a Kreml beavatkozásával Moszkva felé terelik, Orbán Viktor Tbiliszibe repül, hogy jóváhagyjon egy korrupt választást. Az EU vezetője most nyíltan Moszkvának dolgozik, és Európa demokratái tétlenül ülnek.” Verhofstadt szerint el kell venni Orbán uniós szavazati jogát.
A German Marshall Fund elemzője, Hegedűs Dániel a 444-nek azt írta, „Orbán Viktor gratulációja a Grúz Álom kormánypárt választási győzelméhez a hivatalos és végleges választási adatok nyilvánosságra hozatala előtt és a magyar kormánydelegáció grúziai látogatása a Magyarország soros EU-tanácsi elnökségének első két hetében megismert provokatív diplomáciai ámokfutás, ha úgy tetszik a »trolldiplomácia« második felvonása.”
Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!Ez a cikk a The Eastern Frontier Initiative (TEFI) projekt keretében készült. A TEFI közép- és kelet-európai független kiadók együttműködése, amelynek keretében a közép-európai régió biztonságával kapcsolatos kérdéseket járjuk körbe. A projekt célja, hogy elősegítse a tudásmegosztást az európai sajtóban, és hozzájáruljon egy ellenállóbb európai demokráciához.
A Magyar Jeti Zrt. partnerei a projektben: Gazeta Wyborcza (Lengyelország), SME (Szlovákia), Bellingcat (Hollandia), PressOne (Románia).
A partnerség közös, angol nyelvű honlapja az alábbi linken érhető el: https://easternfrontier.eu/
A TEFI projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.