Néhány óra múlva megszólal Harris
Kamala Harris helyi idő szerint délután tart majd beszédet Washingtonban, a Howard Egyetemen - írja az NBC. Ez az alma matere, itt tartották az eredményváróját is.
Kamala Harris helyi idő szerint délután tart majd beszédet Washingtonban, a Howard Egyetemen - írja az NBC. Ez az alma matere, itt tartották az eredményváróját is.
Donald Trump nem csak a Fehér Házat nyerte meg, hanem 1 milliárd dollárral is gazdagabb lett szerdán. A Trump Média részvényének értéke ugyanis 35 százalékkal ugrott meg, ami 9 milliárd dolláros piaci értéket jelent.
A megválasztott elnök 114,75 millió részvénye mintegy 5,3 milliárd dollárt ér, szemben a korábbi 3,9 milliárd dollárral. Ez persze csak papíron nyereség, Trump aligha tudná eladni a részvényeinek nagy részét anélkül, hogy az ne rontana az árfolyamon. (CNN)
Ebből négynél (Alaszka, Arizona, Michigan és Nevada) Trump győzelme a valószínű. Maine államban Harris vezet.
„Győztünk. Ez döntő. A világ soha többé nem lesz olyan, mint korábban. A globalisták elvesztették a végső csatát. A jövő végre nyitott. Nagyon boldog vagyok” – írta az X-en Trump győzelme után Alekszandr Dugin orosz filozófus és közéleti szereplő, a neoeurázsiai, szláv-türk összefogást szorgalmazó filozófiai és politikai irányzat megteremtője, az „orosz világ” ideológusa.
A Nyugaton ultranacionalistának minősített, a Krím annektálását és az Ukrajna megtámadását is támogató Dugin 2015 óta többek között amerikai, kanadai és ausztrál szankciós listán szerepel. A szintén hasonló eszmeiséget valló lányát, Darija Duginát 2022-ben ölték meg.
„Az Egyesült Államok ezzel az elnökkel pocsékabb világot fog csinálni” – posztolta Facebookra a Demokratikus Koalíció elnöke.
Több mint 1,5 éve merült fel, hogy a magyar–ukrán származású ungvári egyetemi tanár, a lövészárkok professzora, Sándor Fegyir lesz Ukrajna budapesti nagykövete, de azóta sem véglegesítették. Ő időközben leszerelt, és a 444-nek Budapesten adott interjújában azt mondta, nem kell ahhoz magas pozíció, hogy a jó ukrán–magyar viszonyért dolgozzon. Sándor Fegyir most, hogy Trump győzött, fel is idézte, hogy a volt amerikai elnök azt ígérte, ha újra ő lesz az elnök, 24 órán belül megoldja az orosz–ukrán háborút.
Kevéssel Trump győzelme előtt reagált a választásra a kínai külügyminisztérium szóvivője. Mao Ning azt mondta, „Kína USA-politikája következetes és világos. Az Egyesült Államokkal való kapcsolatainkat a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elvei alapján tekintjük és kezeljük.”
Hivatalosan a kínai kormány semleges álláspontot képviselt a választással kapcsolatban, „az Egyesült Államok belügyének” nevezve azt, a kínai média viszont a többi között mély társadalmi szakadékokról számolt be. Közben Kínában széles körben elterjedt az az érzés, hogy bárki is nyerjen, a feszült kétoldalú kapcsolatok valószínűleg nem fognak javulni.
(CNN)
Amikor a West Palm Beach-i színpadon szerda reggel kihirdette győzelmét, Donald Trump sok mindenkinek köszönetet mondott: a támogatóinak, a családjának és a kampánycsapatának. Egy kategóriát nem említett, méghozzá a sajtót. Azt ugyanis „ellenséges tábornak” tartja.
Trump évek óta ellenséges viszonyt ápol az amerikai sajtóval, gyakran korruptnak és a nép ellenségének nevezve őket. A kampány végén a riporerek elleni (verbális) támadásokat is fokozta.
(Guardian)
Miközben sokan várják, hogy megszólaljon Kamala Harris, a hozzá közel állók azt követelik, hogy hagyjanak neki és kampánystábjának időt arra, hogy feldolgozzák a hatalmas veszteséget.
„Kérem, adjanak időt Harris kampányának, hogy meghatározzák saját erősségeiket és gyengeségeiket” - mondta egy, a kampányhoz közel álló forrás.
(CNN)
Az amerikai elnökválasztás véghajrájára nyugati demokráciákban szinte rendkívüli módon az vált központi kérdéssé, hogy nevezhető-e az egyik esélyes jelölt fasisztának. Most, hogy Donald Trump minden bizonnyal visszatér a Fehér Házba, elkerülhetetlen szembenézni a kérdéssel, hogy mekkora veszélyt jelent valójában az Egyesült Államok demokratikus berendezkedésére.
Annak ellenére, hogy a demokraták jelentős veszteségeket szenvedtek a szenátusban és a Fehér Házban, a párt központi kampánytémája, a reproduktív jogok védelme sokkal jobban teljesített országszerte, mivel az abortuszhoz való jog védelmezői hét államban győztek - írja az AP.
Montanában például egy olyan javaslatot fogadtak el, amely lehetővé teszi, hogy a magzati életképességének határáig végezhessék el az abortuszt. Nincs meghatározott időkeret, de az orvosok szerint ez valamikor a 21. hét után következik be.
Három másik országban - Floridában, Nebraskában és Dél-Dakotában - viszont a választók elutasították azokat az intézkedéseket, amelyek alkotmányos jogot teremtettek volna az abortuszhoz.
A jelenlegi adatok szerint 2 százalékkal vezet Trump az AP híradása szerint.
Még számolják a szavazatokat Alaszkában is, ahol 73 százalékos feldolgozottságnál 15 százalékkal vezet Trump. Ott három elektori szavazat a tét.
Arizonában 60 százalékos a feldolgozottság, Trump 4,7 százalékkal vezet Harris előtt. Az 6 elektori szavazatot jelent.
Maine-ben is számolnak még, ott pár elektori szavazatot nyerhet még Harris.
Az AP szerint Nevadában egy ideig leáll az adatszolgálatatás. Ott 6 elektori szavazat a tét, a jelenlegi feldolgozottság alapján Trump győzhet.
A republikánusok átvették az irányítást az amerikai Szenátus felett, és azért küzdenek, hogy megőrizzék többségüket az amerikai képviselőházban, ami a megválasztott elnök, Donald Trump Fehér Házba kerülése mellett a Republikánus Párt teljes hatalomátvételét eredményezné a kongresszusban - írja az AP.
Ha a demokraták vennék át az irányítást a képviselőház felett, akkor vétójoguk lenne a Fehér Ház felett. A szavazatszámlálás még napokig tarthat, így a képviselőházról túl korai lenne jósolni.
Gyorselemzésünk a választás éjszakája után itt olvasható: